Policie v Kazachstánu rozehnala demonstrace za bojkot voleb

Kazachstánská policie dnes rozehnala demonstrace, na nichž účastníci vyzývali k bojkotu nadcházejících prezidentských voleb a propuštění politických vězňů. Desítky lidí byly zatčeny, uvedla stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).

Stovky demonstrantů vyšly do ulic několika měst této středoasijské země u příležitosti svátku 1. máje. V největším kazachstánském městě Almaty se srocený dav vydal na pochod městem a provolával hesla "Hanba", "Bojkot" a "Probuďte se, Kazaši!".

Kvůli neohlášení shromáždění však zasáhla policie, která i za použití obušků zatkla desítky účastníků. Obdobný průběh měly podle RFE/RL protesty i v hlavním městě Nursultanu - donedávna Astaně - a dalších několika městech.

Předčasné prezidentské volby se uskuteční 9. června. V březnu totiž po téměř 30 letech vlády nečekaně složil funkci autoritářský prezident Nursultan Nazarbajev. Funkce hlavy státu se v souladu s ústavou ujal do té doby předseda horní parlamentní komory Kasym-Žomart Tokajev, který je považován za politika oddaného Nazarbajevovi. Podle pozorovatelů je Tokajev téměř jistým vítězem volebního klání.

Související

Více souvisejících

kazachstán Demonstrace demonstrace v Kazachstánu Nursultan Nazarbajev

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy