Indický antimonopolní úřad (CCI) nařídil vyšetřování společnosti Google kvůli podezření, že zneužívá dominantního tržního postavení svého mobilního operačního systému Android a omezuje své rivaly. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Za stejný přečin dostal americký internetový gigant, který je součástí holdingu Alphabet, loni rekordní pokutu 4,34 miliardy eur (téměř 112 miliard Kč) od Evropské unie.
CCI, který tuto kauzu zkoumá od loňského roku, dospěl k předběžnému závěru, že Google svou pozici zneužil, a nařídil věc plně vyšetřit. Závěry by měly být známy do jednoho roku. Kdo podal regulátorovi stížnost, zdroje Reuters neuvádějí, sdělily pouze, že případ jde ve stopách evropského precedentu.
Google podle loňského vyjádření Evropské komise využil Android v EU k upevnění dominantního postavení svého internetového vyhledávače a od roku 2011 omezuje výrobce zařízení tím, že je nutí přednostně instalovat aplikace od Googlu na úkor aplikací od konkurence.
Minulý měsíc americká společnost oznámila, že uživatelé elektronických zařízení s operačním systémem Android si mohou zvolit, jaký prohlížeč a jaký vyhledávač použijí.
Android, který výrobci zařízení dostávají zdarma, používá ve světě na 88 procent chytrých telefonů, v Indii tento podíl dosahuje 99 procent.
CCI má pravomoc uložit Googlu pokutu do výše 10 procent obratu v Indii za poslední tři roky.
Google není v Indii vyšetřován poprvé. Loni mu CCI uložil zaplatit 1,36 miliardy rupií (445 milionů Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu a zkreslování výsledků vyhledávání. Google se proti verdiktu odvolal.
Související

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých

Trump opět překrucuje fakta? Indie nabídla USA nulová cla, tvrdí. Dillí říká něco jiného
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Rusko navrhuje Ukrajině další kolo rozhovorů. Lavrov prozradil detaily
před 57 minutami

Do čela ČT chce nejméně pět kandidátů. Čtyři prostředí televize dobře znají
před 1 hodinou

Ženu nabádaly hlasy k útoku v obchodním centru. Policie včas zakročila
před 2 hodinami

Záhada jarního počasí. Meteorologové prozradili, zdali je opravdu chladné
před 3 hodinami

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu
před 3 hodinami

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi
před 4 hodinami

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?
před 5 hodinami

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
před 5 hodinami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 6 hodinami

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 7 hodinami

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 7 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 8 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 8 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 8 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 9 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 9 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 10 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
před 11 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza
před 11 hodinami
Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.
Zdroj: Libor Novák