Přes 130 obětí si podle nové bilance agentury DPA vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které od čtvrtka postihly Nepál, severovýchodní Indii a Bangladéš. Nejvíce mrtvých je v Nepálu. V indickém státě Himáčalpradéš se navíc zřejmě v důsledku monzunových dešťů zřítila v neděli třípatrová budova, pod jejímiž troskami zahynulo 12 osob, informovala agentura AP.
Silné monzunové deště rozvodnily v postižené oblasti řeky a zaplavily tisíce domů, zničily mosty a poškodily silnice. Přes dva miliony lidí musely podle agentury Reuters opustit své domovy, deště mají podle předpovědí pokračovat i v dalších dnech.
"Počet mrtvých se může zvýšit, zatím sbíráme informace," řekl agentuře EFE šéf nepálského centra pro nouzové situace Bed Khanal. V Nepálu zemřelo kvůli záplavám od čtvrtka nejméně 65 lidí, tři desítky se pohřešují a několik desítek osob utrpělo zranění. Zasaženo bylo 30 ze 77 okresů, včetně metropole Káthmándú. Desítky tisíc obyvatel přišly v Nepálu o střechu nad hlavou.
Dalších 51 obětí si záplavy od čtvrtka vyžádaly v sedmi státech na severovýchodě Indie, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní úřady. Nejhůře zasaženy byly státy Ásám, Uttarpradéš a Bihár. Přímo zasaženo důsledky povodní a sesuvů půdy bylo v Indii 4,5 milionu lidí, z toho 1,5 milionu muselo opustit domovy.
V kopcovité oblasti severoindického státu Himáčalpradéš se po silných monzunových deštích zřítil tříposchoďový dům. Záchranářům se podařilo z trosek vyprostit 31 živých lidí, dalších 12 osob přišlo o život. Je mezi nimi 11 vojáků, kteří v době neštěstí měli v restauraci v přízemí budovy večírek.
V Bangladéši, kde podle nové bilance zemřelo 16 osob, voda z domovů vyhnala asi půl milionu lidí. Oběti si podle BBC vyžádaly záplavy i v přeplněném uprchlickém táboře v Bangladéši, v němž žije milion rohingských uprchlíků. Příslušníci tohoto muslimského etnika utekli z Barmy, kde čelí dlouhodobě perzekuci a kde armáda proti nim zahájila tažení v roce 2017 poté, co rohingští povstalci zaútočili na stanoviště barmské policie.
Monzunové deště trápí jih Asie každoročně zhruba od června do září a způsobují tam záplavy. Loni postihly indický stát Kérala nejsilnější monzuny za několik desetiletí, které si vyžádaly přes 400 obětí a více než milion lidí nechaly bez střechy nad hlavou. O rok dříve zemřelo při monzunových záplavách v Bangladéši, Indii, Nepálu a Pákistánu přes 1300 lidí.
Související

Záplavy v Indii a Pákistánu: Přes 50 obětí, na čajové plantáži se zřítila osada

Indie se potýká s koronavirem i záplavami, přes milion lidí muselo opustit domov
Povodně v Indii , Povodně , nepál , Bangladéš , Armáda Indie , Indie
Aktuálně se děje
před 22 minutami

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
před 2 hodinami

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
před 2 hodinami

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
před 3 hodinami

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
před 3 hodinami

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
před 4 hodinami

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
před 5 hodinami

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
před 6 hodinami

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 7 hodinami

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 8 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 9 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 9 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 11 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 12 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera
Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
Lidé, kteří v tomto týdnu nakupovali zeleninu v Albertu, by měli být na pozoru. Řetězec stáhl z nabídky brokolici z Itálie. Zákazníci byli zároveň vyzváni k tomu, aby jí nejedli. V obchodech mohou až do příštího týdne požádat o vrácení peněz.
Zdroj: Jan Hrabě