Indie se potýká s koronavirem i záplavami, přes milion lidí muselo opustit domov

Povodně přicházející každoročně s monzunovými dešti zaplavily rozsáhlé oblasti hustě obydlené východní Indie a donutily více než milion lidí opustit domovy. Země se zároveň potýká s velkými denními nárůsty počtu případů koronavirové nákazy a dnes ohlásila rekordní počet zemřelých, citovaly agentury AP a Reuters prohlášení indických úřadů.

Monzunové deště, nezbytné pro zemědělství v jižní Asii, tento rok Indii tvrdě zasáhly společně s pandemií covidu-19. Úřady dnes oznámily dalších 32.695 infekcí a dosud nejvyšší denní přírůstek 606 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Reálný počet nakažených však podobně jako jinde ve světě může být mnohonásobně vyšší, podotýká AP.

Od počátku epidemie se v zemi s 1,3 miliardou obyvatel nakazilo přes 968.000 lidí, z čehož 24.915 nemocných zemřelo. Indii co do počtu infikovaných celosvětově překonaly pouze Spojené státy a Brazílie.

Záplavy si ve státech Ásám, Bihár a Džharkhand vyžádaly nejméně deset životů a více než 70 lidí bylo zraněno. Za posledních 24 hodin déšť zaplavil tisíce vesnic a místní úřady se snaží zajistit dodržování bezpečnostních koronavirových nařízení v nouzových ubytovnách.

Deště zasáhly i národní park Kaziranga, kde zahynulo nejméně 50 divokých zvířat. Rezervace zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO je domovem dvou třetin světové populace nosorožců indických a někteří z těchto velkých býložravců se kvůli počasí zatoulali i do vesnic, kde působí potíže již tak zaměstnaným záchranářům.

Při prudkých záplavách, které postihly indonéskou provincii Jižní Sulawesi, přišlo podle nové bilance o život nejméně 32 lidí a dalších 16 osob se pohřešuje. S odvoláním na oficiální činitele o tom dnes informovala agentura AP.

Stovky záchranářů pátrají po pohřešovaných vesničanech, ale jejich úsilí maří pokračující deště. Záplavy začaly v sobotu večer, kdy se kvůli prudkému dešti rozvodnily tři řeky v provincii. Řada silnic zůstává zaplavená nánosy bahna, což ztěžuje přístup do postižených oblastí.

Silné deště způsobují v Indonésii časté povodně a sesuvy půdy. Situaci komplikuje skutečnost, že miliony lidí žijí v hornatých oblastech, které jsou náchylné k sesuvům půdy, nebo v blízkosti záplavových nížin.

Související

Bouřky, ilustrační foto

V Indii začala sezóna monzunů. Blesky zabily za jeden den přes 100 lidí

Nejméně 107 lidí dnes zemřelo v severní a západní Indii po zásahu bleskem. Desítky dalších lidí byly zraněny. V jihoasijské zemi začala sezona monzunových dešťů, při kterých nejsou ztráty na životech při zásahu bleskem ničím neobvyklým. Dnešní bilance je však nejvyšší za několik posledních let, píše agentura AFP s odvoláním na indické úřady.

Více souvisejících

Povodně v Indii Indie indonésie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal

Na snímcích pořízených během středečního zasedání kabinetu Donalda Trumpa bylo odhaleno, že nejvyšší představitelé Bílého domu používají upravenou a méně bezpečnou verzi šifrované komunikační aplikace Signal. Jde o novou kontroverzi poté, co už minulý měsíc vyvolalo pozdvižení odhalení, že v obdobné skupinové konverzaci byly nechtěně sdíleny citlivé informace o vojenských operacích.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 8 hodinami

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

včera

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy