Kábul - Afghánským hlavním městem Kábul v pátek otřásly tři mohutné exploze. Podle policie se jedná o sérii sebevražedných útoků na britské kulturní centrum a penzión NATO, nejméně tři lidé zemřeli, informuje agentura AFP.
Krátce po explozích se k útoku přihlásilo radikální islamistické hnutí Taliban. Ozbrojenci zaútočili na britskou ambasádu a na základnu jednotek NATO. Mluvčí hnutí Zabihulláh Mudžahíd však odmítl uvést, kolik útočníků Taliban vyslal.
"Talibanští bojovníci zaútočili na tyto dvě instituce a těžké boje nadále pokračují," sdělil Mudžahíd. "Dnes slavíme den nezávislosti na Velké Británii. Uznali naši nezávislost před 92 roky, dnešní útoky tento den připomněly," dodal. "Nyní Britové napadají naši zemi znovu, budou tedy muset uznat naši nezávislost znovu," řekl.
Reportér agentury AFP zaslechl první výbuch ve 3:15 SELČ, deset minut poté následovala další exploze. Poté ještě zaznamenal střelbu. Chvíli na to se ozval také třetí výbuch.
K útokům došlo v blízkosti hotelu Intercontinental a silně zabezpečeného domu afghánského viceprezidenta Mohammada Kasíma Fahíma.
Na ulici jsou trosky ohořelého vozidla, které narazilo do stěny jedné z budov. Na místo dorazilo několik ambulančních vozů a helikoptéry. Není zatím jasné, zda si útoky vyžádaly nějaké oběti.
Afghánci v pátek slaví státní svátek k připomínce vyhlášení nezávislosti na Velké Británii v roce 1919.
Související
Rusové chtěli v Evropě útočit bombami skrytými v poštovních balících
Tragický výbuch na nádraží v Pákistánu. Separatisté zabili nejméně 25 lidí
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
před 1 hodinou
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
před 2 hodinami
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
před 4 hodinami
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
před 5 hodinami
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
před 5 hodinami
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
před 5 hodinami
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
před 6 hodinami
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
před 7 hodinami
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
před 8 hodinami
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 9 hodinami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 10 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 12 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 13 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 14 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 19 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Policie ve čtvrtek dopoledne vyjížděla kvůli možné hrozbě do jedné z pražských škol. Nakonec se ale ukázalo, že žákům ani učitelům nehrozilo nebezpečí. Podle zjištění policistů došlo k nedorozumění.
Zdroj: Jan Hrabě