Nassau - Viktor Kožený sponzoruje na Bahamách vládní stranu. Tvrdí to vůdce tamní opozice, kterého v pátek cituje bahamský deník The Tribune.
Philip Davis, předseda Pokrokové liberální strany, během jejího sjezdu nepřímo oslovil premiéra Huberta Ingrahama: "Copak vám (Kožený) neposkytl 1,3 milionu (bahamských) dolarů na volební kampaň? Podívejte se do vašich záznamů," vyzval ho. Davis ve své řeči obvinil vládní stranu Svobodné národní hnutí z neprůhledného financování. Naznačil, že Kožený ji uplácel, aby nebyl vydán do rukou americké justice. Kožený na Bahamách žije od roku 1994. Tamní soudy odolávají snahám americké i české vlády o vydání. Žádost Američanů bahamský soud zamítl. Českou se vůbec nezabýval. Vláda ji soudu ani nepředložila. Nyní žádost o Koženého vydání do Ameriky posuzuje v odvolacím řízení v Londýně Tajná (Soukromá, Státní) rada, kterou formálně řídí britská královna Alžběta II. Rada je formálně nejvyšší právní autoritou na Bahamách. Zatímco v Česku je Kožený obviněn z podvodu - z vytunelování harvardských fondů, které založil - u newyorského soudu čelí obvinění ze zpronevěry, spiknutí, podvodů, uplácení a praní špinavých peněz. Americká obvinění vůči Koženému, kterými se Tajná rada zabývá, se zakládají na tom, že Kožený uplácel v Ázerbájdžánu tamní pohlaváry penězi amerických věřitelů. Jeho cílem bylo získat při privatizaci ropnou společnost SOCAR.
Kožený, jemuž v Americe říkají pirát z Prahy, si zavazoval Ázerbájdžánce z nejvyšších politických kruhů. Zval je na dovolenou a léčení do ciziny, zahrnoval je dary. Do Baku vozil soukromým letounem kufříky plné bankovek. Ázerbájdžánci ale nakonec k privatizaci nepřistoupili. Kožený a jeho američtí věřitelé tak o vložené investice přišli. V jednom bodě obžaloby newyorský prokurátor píše, že Kožený použil 14 milionů dolarů z investičních fondů pro vlastní potřebu. To Kožený popírá. Podplácení však přiznává. Říká, že v bývalé sovětské republice je běžné. Kožený, který získal pohádkové jmění v československé kuponové privatizaci, žije na Bahamách sedmnáct let. V říjnu 2005 jej tam na základě americké žádosti zatkla policie. Po devatenácti měsících ho soud propustil na kauci ve výši 300 000 dolarů.
Mezitím mu newyorský soud obstavil majetek za téměř 200 milionů dolarů. Výnosy Tajné rady mají povahu doporučení, nikoli rozsudku. Země Britského společenství, které jurisdikci rady uznávají (mezi ně Bahamy patří), je však respektují.
Související
Podvod století? Privatizace v 90. letech dodnes budí vášně, kritice často čelí Zeman
Ekonomičtí zm*di? Já se Zemanem souhlasím, A mám pro něj jeden návrh, spustil Čunek
Aktuálně se děje
včera
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
včera
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
včera
Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře
včera
Za vraždu dítěte na Lounsku hrozí výjimečný trest. Policie vznesla obvinění
včera
Rakušan znovu neuspěl ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny
včera
Plzeň poprvé v Evropské lize prohrála a stalo se jí to osudným. Olomouc jde dál
včera
Trump prozradil, co USA dělají potichu a bez problémů. Jde o Blízký východ
včera
Špehovali pro Sověty. V USA před 75 lety začal proces s Rosenbergovými
včera
Březnové počasí umí být překvapivé. Meteorologové poukázali na možného viníka
včera
Trump vyhlásil nový přístup k Íránu: Jediná možnost ukončení války je bezpodmínečná kapitulace
včera
Konec přemrštěných cen benzinu a nafty? Ministerstvo financí zakročí proti prudkému zdražování benzinek
včera
Rusko těží z války proti Íránu. Poptávka po ropě roste, USA udělily Indii výjimku
včera
USA stojí válka v Íránu téměř miliardu dolarů denně. Jak dlouho může Teherán vzdorovat?
včera
Ceny ropy míří k největšímu nárůstu za poslední čtyři roky
včera
Maďarsko zadrželo zaměstnance ukrajinské banky a desítky milionů dolarů a eur
včera
Trump mobilizuje síly. Chce v Maďarsku udržet u moci Orbána
včera
Trump otočil. Už to není Putin, tentokrát je podle něj překážkou míru Zelenskyj
včera
Válka s Íránem může Netanjahuovi doma pomoci, Izraeli ale v zahraničí uškodí
včera
Počasí o víkendu: Jaro se projeví v plné síle, teploty vyrostou na 17 stupňů
5. března 2026 21:59
Opozice tepe vládu, Babiš se brání. Tvrdá kritika Česka z úst Merricka rezonuje politiky
Mezi českou vládou a Spojenými státy se rozhořel spor o výši investic do vlastní obrany. Premiér Andrej Babiš v reakci na kritiku amerického velvyslance Nicholase Merricka prohlásil, že navržené výdaje na armádu jsou pro letošní rok „maximem možného“. V rozhovoru pro Českou televizi zdůraznil, že jeho kabinet sice považuje obranu za důležitou, ale prioritou zůstávají sociální otázky a každodenní problémy českých občanů.
Zdroj: Libor Novák