Jižní Afrika

Jižní Afrika, photo by Kyle-Philip Coulson

V JAR podle vědce začala převažovat mutace delta

V Jihoafrické republice patrně začala převažovat vysoce nakažlivá mutace koronaviru, která byla poprvé odhalena v Indii a je známá jako delta. Na tiskové konferenci v JAR to dnes uvedl vědec Tulio de Oliveira, který je členem odborné poradní komise.
AstraZeneca

Vědci reagují na zprávy o jihoafrické mutaci. Očkování má nadále smysl

Nová studie ukázala nižší účinnost vakcíny AstraZeneca proti jihoafrické mutaci koronaviru. Tamní úřady proto pozastavily její očkování. Nová varianta koronaviru B.1.351. se přitom v zemi masivně šíří. Dle vědců by však vakcína měla stále fungovat jako účinná prevence proti těžkému průběhu nemoci.
Vévodkyně Meghan s princem Harrym

Princ Harry promluvil o své matce Dianě a o Gretě Thunbergové

Princ Harry (34) s rodinou dorazil do Afriky, kde navštíví i Malawi, Botswanu a Angolu. Hovořil o tom, proč má Botswana v jeho srdci osobité místo. Uvedl, že čas strávený v této krajině mu pomohl vypořádat se se smrtí své matky Diany, která Botswanu milovala a navštěvovala.
Cyril Ramaphosa

Jihoafričané zvolili nového prezidenta, úřadu se ujme v sobotu

Jihoafrický parlament dnes zvolil Cyrila Ramaphosu prezidentem, informovala agentura Reuters. Do funkce bude uveden v sobotu. Ramaphosa dovedl svou stranu Africký národní kongres (ANC) k vítězství v parlamentních volbách, které se konaly 8. května. Strana získala pohodlnou většinu, zisk 58 procent hlasů byl ovšem nejnižší, který zaznamenala od konce apartheidu v roce 1994.
Hrůzný objev čekal policisty v Jihoafrické republice. Zastřelit museli kanibala, ilustrační foto.

Policista zastřelil kanibala, který zrovna pojídal mrtvolu ženy

Mount Frere - Policisté v Jihoafrické republice přijeli minulý týden na zavolání starší ženy do malého města Mount Frere, podle všeho zde mladý muž zaútočil na svou známou nožem. Když však hlídka přijela, byla zděšená pohledem na kanibala, který zrovna pojídal maso z mrtvého těla bez hlavy.
Radovan Krejčíř, foto: Lisa Skinner

Krejčíř si v JAR vyslechl už druhou obžalobu z vraždy. Vinu opět odmítá

Johannesburg - Radovan Krejčíř a dva další muži si dnes u jihoafrického soudu vyslechli obžalobu z vraždy podnikatele libanonského původu Sama Issy. Informovala o tom místní média. Issa byl zastřelen v říjnu 2013 v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview. Soud dnes zároveň proces odročil na 8. dubna. Krejčíř si tak v JAR vyslechl už druhou obžalobu z vraždy, v dalších dvou případech čelí obžalobě z pokusu o vraždu.
Radovan Krejčíř, foto: Lisa Skinner

Krejčíř boural v policejním autě při cestě k soudu, poranil si hlavu a nos

Johannesburg - Uprchlý Čech Radovan Krejčíř, který je v jihoafrické vazbě, utrpěl dnes lehké zranění při policejním převozu k soudu. Policejní vůz, který jej převážel v Johannesburgu, se ráno zapletl do dopravní nehody. Krejčíř, který je v JAR obžalován z několika trestných činů včetně pokusu o vraždu, si pohmoždil nos a horní část hlavy.
Pomeranče, ilustrační fotografie

Dva muži v JAR zabili dělníka pomerančem

Tzaneen – Dva vesničané z Jihoafrické republiky jsou podezřelí ze zabití dělníka. Údajně ho měli zabít pomocí pomerančů, které po něm házeli, řekla místní policie. Informuje server news.com.au
Impala, ilustrační fotografie

V JAR utratili antilopy, které jim ČR poslala jako dar. Ředitel pražské zoo je zděšen

Johannesburg/Praha - V Jihoafrické republice utratili osm antilop sitatunga pocházejících z pražské zoo kvůli údajně chybějícímu dokumentu. Zvířata byla do země přepravena po domluvě se zoo v Johannesburgu. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek je případem zděšen, antilopy podle něj všechna potřebná osvědčení měly. Jak uvedl pro ČTK, poslal již v této souvislosti stížnost výkonnému řediteli Světové asociace zoologických zahrad (WAZA).
V jihoafrické Pretorii stále probíhá soud s handicapovaným atletem Oscarem Pistoriusem

Lžeš! útočí advokát na beznohého Pistoria. Ten se u soudu hroutí

Pretoria - V jihoafrické Pretorii stále probíhá soud s handicapovaným atletem Oscarem Pistoriusem, který loni 14. února zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou. Pistorius si prý myslel, že střílí na zloděje a svou přítelkyni chtěl jen chránit. Žalobce Gerrie Nel ale v atletově verzi tragické události odhaluje zásadní nesrovnalosti.

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina v Evropské unii? Šéfka EK nastínila další kroky, věci se letos dají do pohybu

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu uvedla, že jejím cílem je předložit rámec přístupových jednání Evropské unie s Ukrajinou do začátku léta.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy