V JAR podle vědce začala převažovat mutace delta

V Jihoafrické republice patrně začala převažovat vysoce nakažlivá mutace koronaviru, která byla poprvé odhalena v Indii a je známá jako delta. Na tiskové konferenci v JAR to dnes uvedl vědec Tulio de Oliveira, který je členem odborné poradní komise.

Jihoafrická republika eviduje nejvíce potvrzených případů koronavirové nákazy a s ní spojených úmrtí v Africe. Země s více než 58 miliony obyvatel nyní čelí třetí vlně nákazy, v pátek se tam koronavirus potvrdil u dalších více než 18.000 lidí. Reprodukční číslo v JAR nyní činí 1,3. To znamená, že 100 nakažených průměrně nakazí dalších 130 lidí. De Oliveira v této souvislosti poznamenal, že se epidemie v zemi dostala do fáze exponenciálního šíření.

Mutace delta se podle vědce zatím objevila v 85 zemích a v Africe se již rychle šíří. "Velmi rychle začíná převažovat v globální pandemii," uvedl podle jihoafrického zpravodajského webu TimesLIVE. "Je opravdu velmi, velmi nakažlivá, více než ostatní varianty, včetně bety z JAR," dodal s tím, že velmi rychlé šíření nákazy způsobuje zahlcení nemocnic a následně dochází k více úmrtím, nejen následkem koronaviru.

Jihoafrická ministryně ministryně zdravotnictví Mmamoloko Kubayiová-Ngubaneová na stejné tiskové konferenci řekla, že vrchol třetí vlny nákazy v JAR pravděpodobné bude vyšší než u druhé vlny.

Od začátku pandemie se nákaza koronavirem v JAR podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JAR), která vývoj pandemie ve světě monitoruje, potvrdila u více než 1,8 milionu lidí a 59.621 osob tam po nemoci covid-19 zemřelo. Alespoň první dávku očkování proti covidu-19 v zemi podle webu Our World in Data dostala zhruba 4,5 procenta populace, plně naočkováno ale bylo méně než procento obyvatel.

V Česku podle pátečních informací Státní zdravotní ústav dosud potvrdil 96 případů koronavirové mutace delta a v Libereckém kraji má podezření na její komunitní šíření. Počet případů této mutace dříve označované jako indická se za týden zhruba ztrojnásobil.

Související

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jižní Afrika

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

Byty

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné

Už vás taky napadlo, kdy konečně dojde k tomu, už nějakou dobu avizovanému, snížení cen nemovitostí, tedy domů a bytů a pozemků? Dění na realitním trhu, a to nejen vzhledem k všeobecnému naštvání populace z drahoty, nutně vyvolává otázky, jako třeba, kdy se vyplatí koupit si byt nebo postavit dům či kdy mám prodat nějakou tu svou „realitu“? Na ten poslední dotaz platí obecná poučka o tom, že peníze uložené v nemovitostech dlouhodobě, a ten výraz si prosím zapamatujte, protože znamená třeba déle než pět let, s jistotou poráží inflaci. Takže, jestli hned nepotřebujete peníze, nemovitosti rozhodně uchovejte ve svém portfoliu. 

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

StarDance

Na prahu semifinále StarDance opustil Josef Maršálek

Dnes poprvé v letošní řadě StarDance páry tančily dvakrát. V minulém díle nikdo nevypadl, naopak se taneční páry rozrostly o vozíčkáře, kterým byl přenos věnován. Během večera se vybralo více než 25 milionů korun a padala i velmi vysoká hodnocení od poroty, která se promítla do dnešního hodnocení. Nečekaně také nastala změna ve složení poroty. Soutěž dnes nakonec opustil Josef Maršálek s Adrianou Maškovou.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Válka proti Hamásu bude pokračovat, dokud ho nezničíme, řekl Netanjahu. Další rukojmí nepropustíme, reagují militanti

Válka proti Hamásu v pásmu Gazy bude pokračovat, dokud Izrael nedosáhne všech svých cílů včetně návratu všech rukojmích a zničení islamistického hnutí. Dnes to uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Hamás naopak vzkázal, že nepropustí další rukojmí, dokud Izrael neosvobodí všechny palestinské vězně a neobnoví příměří v Pásmu Gazy.

včera

včera

včera

císař František Josef I.

Před 175 lety usedl na trůn František Josef I. Jeho život poznamenaly mnohé tragédie

Přesně před 175 lety, dne 2. prosince 1848, usedl na trůn mladičký císař František Josef I. Panovníkem se tehdy osmnáctiletý člen habsbursko-lotrinské dynastie vůbec neměl stát, donutily ho k tomu však náhlé okolnosti. O jeho vládě, která trvala bezmála 68 let, již bylo napsáno mnohé. Jaký byl však jeho osobní život? Ten poznamenala řada tragédií a neštěstí. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jsme na tom hůř než Skandinávie, ale zlepšujeme se, říká Bartoš k pokrytí internetem. K IT je třeba přilákat i ženy

Česko je na tom v pokrytí internetovými sítěmi hůře než Skandinávie, ale dlouhodobě se zlepšuje, říká ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Podle Bartoše je například také nutné podporovat talentované ženy, aby stály o práci v IT oborech. 

Zdroj: Alena Dlabačová

Další zprávy