Za zmizení velkých bílých žraloků v některých částech jihoafrického pobřeží zřejmě mohou kosatky dravé. Tento názor vyjádřila devítičlenná komise odborníků, kteří se výrazným poklesem počtů bílých žraloků zabývali od března, píše agentura AFP. Předchozí domněnky přisuzovaly strmý úbytek žraloků jejich nadměrného lovu ze strany člověka.
Podle komise expertů jmenovaných jihoafrickou vládou existují důkazy, které prokazují příčinný vztah mezi téměř naprostým úbytkem počtu žraloků a výskytem kosatky dravé v oblasti. "Pokaždé, kdy se to stalo (výskyt kosatek), tak se počet bílých žraloků výrazně snížil," uvádí zpráva komise s tím, že obdobné případy byly zaznamenány také v Kalifornii.
Zpráva také poukazuje na to, že v uplynulých letech byly na jihoafrickém pobřeží nalezeny zbytky žraloků ulovených kosatkami.
"Na všechny otázky ale ještě nemáme odpovědi," dodali odborníci. Ti vládě doporučili pro lepší ochranu žraloků posílit aktivity proti pytlákům a více regulovat turismus zaměřený na lov těchto obratlovců.
Lov žraloků je jednou z historických aktivit v Jižní Africe a cestovní ruch zaměřený na přítomnost žraloků generuje významné příjmy, připomíná agentura AFP. V Jižní Africe je ohroženo 14 procent druhů žraloků. Vláda proto spustila program na jejich ochranu.
Podle ochránců přírody každoročně ve světových mořích a oceánech zahyne zhruba 100 milionů žraloků. To je výrazně více, než by bylo zapotřebí pro zachování současného počtu tohoto druhu obratlovců.
7. prosince 2025 12:47
Sesadili jsme prezidenta, oznámili vojáci v Beninu. Armáda pokus o převrat zmařila
Související
Rybář nevěřil svým očím. V Chorvatsku útočil žralok
Nebezpečný predátor v dovolenkovém ráji Čechů. Úlovku se divil i rybář
žraloci , kosatky , Jižní Afrika , Moře , Příroda
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 45 minutami
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
před 1 hodinou
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
před 2 hodinami
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
před 3 hodinami
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
před 3 hodinami
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
před 4 hodinami
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
před 5 hodinami
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
před 6 hodinami
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
před 7 hodinami
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
před 8 hodinami
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
před 9 hodinami
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
před 10 hodinami
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
před 11 hodinami
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 11 hodinami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 12 hodinami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 13 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 14 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
Opoziční venezuelská vůdkyně Maria Corina Machadová, nositelka Nobelovy ceny za mír, podnikla odvážnou třídenní cestu v přestrojení, aby dorazila na ceremonii do Norska. S pomocí paruky a převleku se jí podařilo proklouznout přes 10 vojenských kontrolních stanovišť ve Venezuele. Po moři přeplula Karibské moře v rybářské lodi, odkud byla následně eskortována do Osla letadlem zajištěným americkou stranou.
Zdroj: Libor Novák