Istanbul - Mezinárodní skupina Přátelé Sýrie, kterou tvoří více než 60 arabských a západních států, v neděli oznámila, že uznává exilovou Syrskou národní radu (SNR) za legitimního zástupce Syřanů. Informují o tom agentury AFP a Reuters.
Už druhá konference Přátel Sýrie se konala v Turecku. "Syrská národní rada byla uznána za legitimního zástupce všech Syřanů," citovala turecká agentura Anatolia ze závěrečného komuniké.V Turecku vystoupili zástupci SNR s žádostí o přiznání legitimity exilové vládě. "Chceme uznání SNR za jediného zástupce syrského lidu," řekl předseda SNR Burhán Ghaljún.O uznání SNR bylo rozhodnuto už na první konferenci Přátel Sýrie na konci února. Skupina sdružuje státy usilující o zastavení už více než rok trvajících násilností vyvolaných povstáním proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.Přátelé Sýrie také vyzvali společného vyslance OSN a Ligy arabských států (LAS) Kofiho Annana, aby stanovil časový plán dalších kroků, které by měly přinutit Asada k ukončení potlačování nepokojů, včetně popohnání před Radu bezpečnosti OSN, pokud bude v zabíjení pokračovat.Je to další šance, kterou Asad od Přátel Sýrie dostal, není však podle komuniké nekončená.Minulý týden přitom syrská vláda oznámila, že přijímá šestibodový Annanův plán. Ten se týkal okamžitého ukončení násilí, zahájení procesu vedoucího k politickému dialogu, zajištění každodenního dvouhodinového klidu zbraní v oblastech zasažených boji, propuštění zadržených aktivistů a civilistů, svobody pohybu novinářů po celé zemi a práva na demonstrace.Boje ale přesto stále pokračují a jen v neděli v Sýrii zemřelo 34 lidí.Nepokoje začaly loni v polovině března. Násilí už podle OSN připravilo o život přes 9000 lidí.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Raketa Satan je nejmocnější na světě, prohlásil Putin. Experti ho obratem usadili
před 1 hodinou
Netanjahu tvrdí, že uskutečnil tajnou cestu do Spojených arabských emirátů. Úřady to popřely
před 2 hodinami
Pokud se k otázce Tchaj-wanu přistoupí nesprávně, hrozí otevřený konflikt, varoval Si Ťin-pching Trumpa
před 3 hodinami
Počasí: Příští týden se začne oteplovat, deště ale mohou pokračovat
včera
Británii halí atmosféra nejistoty. Starmer každý den bojuje o přežití
včera
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
včera
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
včera
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
včera
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
včera
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
včera
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
včera
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
včera
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
včera
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
včera
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
včera
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
včera
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
včera
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
včera
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
včera
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
Předpověd počasí pro nadcházející dny naznačuje, že nás čeká chladnější a na srážky velmi bohatý zbytek týdne. Teploty zůstanou pod průměrem a slunečních paprsků bude minimum, přičemž nejvíce deště meteorologové očekávají během nadcházejícího víkendu.
Zdroj: Libor Novák