Hongkongští poskytovatelé internetového připojení poprvé zablokovali přístup ke zpravodajskému webu na základě sporného zákona o národní bezpečnosti. Problémy s připojením z Hongkongu hlásí portál HKChronicles, napsala dnes agentura Reuters. Média jsou v Hongkongu relativně svobodná, ve zbytku Číny ale úřady podrobují tisk a internet výrazné cenzuře.
"Odpojili jsme přístup k portálu a vyhověli jsme tím požadavkům zákona o národní bezpečnosti," uvedl hongkongský poskytovatel internetového připojení HKBN. Další dva velcí poskytovatelé připojení situaci nekomentovali.
Podle agentury Reuters problémům s připojením z Hongkongu čelí portál HKChronicles. "Poté co jsme situaci probrali s našimi podporovateli, zjistili jsme, že někteří poskytovatelé připojení k internetu úmyslně odpojili připojení k našim serverům (...), čímž znemožnili přístup k našim obsahům," uvedla redakce.
Hongkongská policie situaci nekomentovala. Hongkongský bezpečnostní úřad uvedl, že podnikne veškerá opatření, aby zaručil dodržování zákona o národní bezpečnosti.
Tento zákon, proti kterému se v roce 2019 pořádaly v Hongkongu četné demonstrace, trestá například podněcování k odtržení Hongkongu od Číny, podporu terorismu, podvracení státního pořádku či spolupráci se zahraničními zeměmi či osobami s cílem ohrozit státní bezpečnost. Za jeho porušení hrozí vysoké tresty odnětí svobody. Na základě nového zákona úřady zadržely vydavatele Jimmyho Laie a další prodemokratické aktivisty. Ochránci lidských práv se obávají zneužití normy proti opozici.
"Tento případ představuje jasný krok směrem ke konci relativně svobodného a otevřeného internetu v Hongkongu," uvedl Fergus Ryan z australského ústavu strategické politiky (ASPI).
V rámci uspořádání podle zásady "jedna země, dva systémy" jsou hongkongská média relativně svobodná, zatímco ve zbytku Číny čelí přísnému dohledu cenzorů. Aktivisté na ochranu lidských práv se obávají, že hongkongské úřady loajální k Pekingu se budou snažit zavést cenzuru internetu podobnou té, která panuje v Číně. Čína na internetu blokuje stránky a média, jejichž obsahy nejsou v souladu s politikou čínské vlády. Cenzorní systém známý jako Velká čínská zeď (Great Firewall of China) blokuje přístup k některým západním médiím, ale také k sociálním sítím jako facebook či twitter.
Související
Použili bambusové lešení, teď mají na svědomí desítky mrtvých. Proč byl požár v Hongkongu tak ničivý?
128 mrtvých, 200 nezvěstných. Úřady po masivním požáru v Hongkongu ukončily záchranné práce
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
včera
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
včera
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
včera
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
včera
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
včera
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
včera
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
včera
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
včera
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
včera
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
včera
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
včera
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
včera
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
5. dubna 2026 21:22
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
Spojené státy úspěšně dokončily jednu z nejriskantnějších záchranných operací ve své historii. Podařilo se jim z hloubi íránského území evakuovat pohřešovaného člena posádky stíhacího letounu F-15, který byl sestřelen minulý pátek nad jižním Íránem. Prezident Donald Trump v neděli ráno potvrdil, že důstojník, kterého identifikoval jako plukovníka, je v bezpečí, ačkoliv v pozdějším vyjádření dodal, že utrpěl vážná zranění.
Zdroj: Libor Novák