Denní přírůstek případů koronaviru v Jižní Koreji poprvé překonal hranici 100.000

Denní přírůstek případů koronaviru v Jižní Koreji poprvé překonal hranici 100.000 infikovaných. V zemi se podle agentury Reuters rychle šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, počty úmrtí lidí nakažených koronavirem nicméně zůstávají ve vysoce proočkované zemi relativně nízké. Japonsko oznámilo rekordní počet úmrtí s covidem-19 za den.

Jihokorejské úřady dnes uvedly, že podniky budou moci mít otevřeno o hodinu déle než dosud, tedy do 22 hodiny večerní. Ostatní protikoronavirová opatření však zůstanou v platnosti. Setkávat se tak najednou bude moci pouze šest osob, lidé budou muset po přicestování do země ze zahraničí do sedmidenní karantény, dále pak mimo jiné zůstane povinné nošení roušek na veřejnosti.

Někteří odborníci předpovídají, že denní přírůstky se mohou ještě zdvojnásobit nebo i ztrojnásobit, nicméně úřady jsou přesvědčené, že závažné případy zvládají a tvrdí, že počet úmrtí je relativně nízký.

Celkem se v zemi, kde žije 52 milionů obyvatel, infikovalo koronavirem od vypuknutí pandemie přes 1,75 milionu lidí, z nichž 7283 zemřelo. Za poslední den testy nákazu prokázaly u 109.831 lidí a úřady evidují za stejné období 45 úmrtí v souvislosti s covidem-19, oznámil jihokorejský úřad pro kontrolu a prevenci nemocí.

Zdravotníci dosud plně očkovali proti covidu-19 více než 86 procent populace, a přes 58 procent Jihokorejců dostala také posilující dávku vakcíny.

Japonsko dnes oznámilo denní maximum co do počtu úmrtí s covidem-19, za posledních 24 hodin s touto nemocí zemřelo v zemi 271 lidí. Je to třetí den po sobě, kdy tam počet obětí choroby překonal 200, uvedla veřejnoprávní stanice NHK. V únoru japonské úřady zaznamenaly 2446 mrtvých s covidem-19, což je už nyní druhý nejvyšší počet v měsíci od začátku pandemie.

Podle profesora z Kjótské univerzity Hirošiho Nišiury by si omikron mohl od ledna do zhruba poloviny dubna vyžádat přes 4300 životů, většinou lidí starších 80 let. Jejich počet by podle něj mohl být nižší, pokud by země pokročila s posilujícími dávkami vakcín proti covidu-19. Premiér Fumio Kišida se zavázal urychlit tempo podávání posilujících dávek očkovacích preparátů, které zatím dostalo jen 12 procent obyvatel, napsal Reuters.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 2 hodinami

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

před 7 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 14 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 14 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 17 hodinami

Počasí se o víkendu mírně oteplí. V neděli naměříme 13 stupňů

V sobotu ráno postoupí zvlněná studená fronta dále k severovýchodu. Počasí u nás bude nadále ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou. Uvedl to ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy