Hlasování v rouškách a rukavicích. Jižní Korea pořádá volby navzdory pandemii covid-19

V Jižní Koreji se dnes navzdory koronavirové krizi konají parlamentní volby. Voliči dostali nařízeno přijít do volebních místností v obličejových rouškách a ve frontách musejí dodržovat metrové rozestupy. U vchodu je jim měřena teplota, dezinfikují si ruce a dostávají ochranné rukavice, píše zpravodajský server BBC News.

Voliči rozhodují o obsazení 300 míst v zákonodárném sboru. Kandiduje 35 stran, rozhodující souboj spolu ale svedou vládnoucí Jednotná demokratická strana a hlavní opoziční uskupení, konzervativní Spojená strana budoucnosti (United Future Party).

Všem diskusím v předvolební kampani dominovalo téma řešení epidemie nemoci covid-19, které zastínilo ekonomické otázky, sérii korupčních skandálů prezidentových poradců či přerušení rozhovorů s KLDR o ukončení severokorejského jaderného programu.

To pomohlo Jednotné demokratické straně prezidenta Mun Če-ina, která je oceňována, jak situaci v zemi v souvislosti s šířením nákazy zvládla. Zatímco v únoru přibývalo i 900 nakažených denně, dnes se počet nových případů infekce koronavirem za den drží pod 50.

Před volbami existovaly obavy z malé volební účasti, ty se však podle BBC zatím nepotvrzují. Jedenáct milionů, tedy 26 procent voličů odevzdalo své hlasy již před dnešním dnem, většina z nich v pátek a v sobotu při hlasování v předstihu. Dalších více než 11 milionů voličů vhodilo volební lístek mezi dnešními 6:00 a 14:00 místního času (úterních 23:00 SELČ a dnešních 7:00 SELČ)

Jak připomněl server BBC News, Jižní Korea ještě nikdy volby neodložila. Prezidentské volby se uskutečnily dokonce i za korejské války v roce 1952.

Pacienti, kteří jsou léčeni s nemocí covid-19, mají možnost hlasovat korespondenčně. U rezidenčních středisek, kde pobývají lidé s mírnými příznaky infekce, byly zřízeny speciální volební místnosti, v nichž jsou nakaženým k dispozici volební úředníci v ochranných kombinézách.

Velkou výzvou bylo zorganizovat hlasování 60.000 lidí, pro něž platí karanténa, protože přišli do styku s nakaženými. Přístup mají jen do předem určených volebních místností. Domovy smějí opustit v 17:20 místního času a vrátit se musí do 19:00. Své hlasy tak odevzdají po 18:00 místního času (11:00 SELČ), kdy se volební místnosti pro ostatní občany uzavřou. Nesmějí přitom cestovat veřejnou dopravou, dovoleno mají jít pěšky nebo jet vlastním autem.

Na přípravě hladkého průběhu voleb se podílelo 550.000 lidí, kteří mimo jiné museli dezinfikovat 14.000 volebních místností či nakreslit značky pro odstupy čekajících voličů.

Související

Jun Sok-jol

Zásah, jaký Jižní Korea nepamatuje. Jun Sok-jola zatýkalo 3000 policistů

Zatčení suspendovaného jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola představuje jednu z nejvíce dramatických událostí v moderní politické historii země. Proces jeho zatýkání byl provázen mimořádnými překážkami, od jeho loajálních bezpečnostních složek až po masivní podporu mezi konzervativními příznivci. Tento případ také odhalil slabiny klíčových institucí a polarizaci jihokorejské společnosti.

Více souvisejících

Jižní Korea Volby Mun Če-in Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

Rusko a Ukrajina se dohodly na zastavení útoků v Černém moři, tvrdí Bílý dům. Kreml tvrdí něco jiného

Rusko a Ukrajina se dohodly na zastavení vojenských útoků v oblasti Černého moře a zajištění bezpečného průjezdu pro komerční lodě. Oznámil to Bílý dům po jednáních mezi USA a ruskou delegací v saúdskoarabském Rijádu. Kreml ale zveřejnil podmínky příměří, které jsou podle něj neoddělitelně spojeny s uvolněním sankcí proti ruským bankám a exportérům potravin a hnojiv. Podle ruského prohlášení vstoupí dohoda v platnost až poté, co budou ruské finanční instituce plně napojeny zpět na mezinárodní platební systém SWIFT a budou zrušeny sankce vůči pojišťovnám zapojeným do vývozu potravin.

včera

včera

Mette Frederiksenová je dánská politička a od června 2019 předsedkyně vlády Dánska. Od roku 2015 je vůdkyní sociálních demokratů a od parlamentních voleb v roce 2001 zasedá v parlamentu.

Dánská premiérka Frederiksenová má Trumpa plné zuby. Chce se postavit agresivním krokům Washingtonu

Dánská premiérka Mette Frederiksenová ostře odsoudila Bílý dům za „nepřijatelný nátlak“ na Grónsko v souvislosti s plánovanou návštěvou delegace Spojených států vedené druhou dámou Ushou Vanceovou. Frederiksenová prohlásila, že se proti agresivním krokům Washingtonu vůči arktickému ostrovu důrazně postaví. Podle serveru Politico už má amerického prezidenta Donalda Trumpa dost.

včera

včera

Donald Trump

Trump únik vojenských plánů bagatelizuje: Nepodstatné, jediná chyba za dva měsíce, ten novinář je šmejd

Americký prezident Donald Trump poprvé obsáhleji reagoval na kontroverzní únik informací o vojenských úderech v Jemenu, který se dostal k novináři The Atlantic Jeffrey Goldbergovi. Trump v rozhovoru pro stanici NBC označil Goldberga za „šmejda“ a tvrdil, že jeho nechtěná přítomnost ve skupinovém chatu na aplikaci Signal „neměla žádný dopad“. Podle něj byl Goldberg přidán omylem jedním ze zaměstnanců kongresmana Mikea Waltze.

včera

Ilustrační foto

Skandál v USA: Proč je plánování útoku přes aplikaci Signal velký problém?

Americká vláda čelí ostré kritice poté, co vyšlo najevo, že detaily o vojenských úderech v Jemenu byly sdíleny v soukromé skupině na šifrované komunikační aplikaci Signal. Šokující odhalení přinesl Jeffrey Goldberg, šéfredaktor magazínu The Atlantic, který se omylem stal členem 18členné skupiny a měl přístup k citlivým informacím.

včera

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025) Prohlédněte si galerii

Znovu Spolu. Fiala je lídrem do voleb, které prý rozhodnou o budoucím směřování Česka

Podruhé za sebou půjdou ODS, KDU-ČSL a TOP 09 do parlamentních voleb společně. Trojice stran v úterý zahájila podpisem smlouvy předvolební kampaň. Na voliče apeluje, že podzimní volby rozhodnou o budoucím směřování Česka. Koalice Spolu chce být nejlepší volbou pro ty, kterým leží na srdci budoucnost země v nejisté době, kdy dochází ke změně světového řádu.

včera

Aktualizováno včera

včera

Tomáš Řepa

Trump přeceňuje sám sebe. Rusko s každým dnem války ztrácí budoucnost, říká Řepa

Bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak vnímá aktuální situaci ve válce na Ukrajině – a to nejen na bojišti, ale také u vyjednávacích stolů. „Ukrajina si rozhodně může dovolit něco požadovat – třeba už jen to, že bude nadále existovat na území, které silou svých zbraní a za cenu životů svých vojáků ubránila,“ říká.

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí

Počasí se v průběhu týdne změní, potvrzuje předpověď

Na dva časové úseky rozdělili meteorologové svou předpověď počasí pro tento týden. Zprvu bude v Česku tepleji, zároveň se očekává více srážek. Pak sice častěji vykoukne sluníčko, zároveň se ale vrátí mrazy a na hory i sněžení. 

24. března 2025 22:35

TELH play off: Končí nadvláda Třince, Sparta po vítězství 3:2 postupuje do semifinále

Po šesti letech končí nadvláda Třince v hokejové extralize. Oceláři tentokrát nedokázali projít přes čtvrtfinále, kde jejich cestu ukončila suverénní Sparta. Pražané rozhodli sérii v pěti zápasech a v tom posledním zvítězili 3:2. Klíčový moment přinesla 46. minuta, kdy obránce Aaron Irving proměnil trestné střílení a poslal svůj tým do semifinále.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy