Jižní Korea a Spojené státy se zatím nedohodly na částce, kterou by se měl Soul podílet na americké vojenské pomoci. Dvoudenní americko-jihokorejské rozhovory, které skončily dnes, byly posledním plánovaným jednáním před 31. prosincem, kdy vyprší stávající dohoda týkající se financování pobytu 28.000 amerických vojáků nasazených v současné době v Jižní Koreji.
Šéf Bílého domu Donald Trump v minulosti opakovaně uvedl, že jihokorejské úřady za přítomnost amerických vojáků dostatečně neplatí. Podle agentury Reuters přispěla Jižní Korea v letošním roce na tento účel téměř miliardou dolarů (skoro 23 miliard Kč). Jihokorejská média uvedla, že Trumpova vláda po Soulu na příští rok požaduje pětinásobné zvýšení příspěvků, zhruba na pět miliard dolarů.
Hlavní americký vyjednavač James DeHart ale podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap dnes novinářům řekl, že o takové částce, tedy o pěti miliardách dolarů, se teď nejedná.
"Sjednocujeme názory a děláme kompromisy. Částka, na níž se nakonec dohodneme, se tedy bude naprosto lišit od našeho původního návrhu a bude se také lišit od návrhu, který v současné době slyšíme od korejské strany," dodal.
Američtí vojáci jsou v Jižní Koreji rozmístěni od korejské války z let 1950-1953, která skončila pouze příměřím, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy. Severní a Jižní Korea tak zůstávají od konfliktu technicky ve válečném stavu. Americký ministr obrany Mark Esper při své listopadové návštěvě v Jižní Koreji potvrdil odhodlání Spojených států chránit Jižní Koreu před případným úderem ze strany KLDR.
Další kolo americko-jihokorejských rozhovorů se uskuteční v lednu ve Spojených státech. Jejich přesný termín ale ještě nebyl stanoven, uvedla agentura Reuters.
Související
Jižní Korea rozmístí „monstrózní střely“. Mají odradit severokorejské provokace
Střelba na korejské hranici. KLDR mluví o promyšlené provokaci
armáda Jižní Korea , USA (Spojené státy americké) , Jižní Korea
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
před 1 hodinou
Američan s podezřením na ebolu už je v Česku, potvrdila nemocnice
před 2 hodinami
Počasí bude o víkendu letní. Teploty dosáhnou na hranici tropů
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
včera
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
včera
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno včera
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
včera
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
včera
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
včera
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
včera
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
včera
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
včera
WHO: Ebola se v tichosti šířila měsíce. Vakcína bude nejdříve za půl roku
včera
Světu hrozí návrat k zákonu džungle, varoval Si Ťin-pching
včera
V Kongu se šíří panika. Úřady nestíhají s ebolou držet krok
včera
Americký finančák nikdy nesmí zpětně kontrolovat Trumpova daňová přiznání
včera
Do Prahy míří Američan s podezřením na ebolu. Bude hospitalizován na Bulovce
včera
Putin dorazil do Číny. Si Ťin-pching ho přivítal stejně jako Trumpa
včera
Přeneseme válku daleko za hranice blízkovýchodního regionu, varoval Írán USA
včera
Trumpův zájem o Grónsko neochabl. Na ostrov poslal svého vyslance
Zvláštní zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Grónsko Jeff Landry zahájil svou první návštěvu tohoto arktického ostrova. Podle svých slov přijel na přátelskou misi s cílem navázat vztahy, naslouchat a učit se. Cesta, která se koná bez oficiálního pozvání, však vyvolala napětí. Grónský premiér Jens-Frederik Nielsen po pondělním setkání s Landrym a americkým velvyslancem v Dánsku Kenem Howerym zopakoval, že obyvatelé Grónska nejsou na prodej a mají právo na sebeurčení. Doplnil sice, že schůzka měla dobrý tón, ale odmítl jakékoli paralelní diskuse mimo probíhající rozhovory na nejvyšší úrovni.
Zdroj: Libor Novák