Jižní Korea hlásí rekordní počet nově nakažených koronavirem

V Jižní Koreji za středu přibylo 5266 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku nynější pandemie. Jde o rekordní počet druhý den v řadě, za úterý poprvé bylo více než 5000 infikovaných. Podle agentury Reuters se nemocnice rychle plní pacienty s těžkým průběhem covidu-19.

Jižní Korea už ve středu kvůli obavám z šíření varianty koronaviru omikron zavedla povinnou desetidenní izolaci pro lidi přijíždějící ze zahraničí bez ohledu na to, zda jsou očkovaní nebo ne. V zemi se zatím objevilo pět případů nákazy novou variantou, včetně plně naočkovaného páru, který se minulý týden vrátil z Nigérie.

Vláda omezuje možnosti cestování z osmi zemí včetně Jihoafrické republiky, odkud byla nová varianta poprvé nahlášena. Od pátku na tomto seznamu bude i Nigérie a od soboty se zastaví přímé lety z Etiopie.

"Jsme na hrbolaté cestě k postupnému obnovení normálního života a na obzoru se objevila rizika spojená s novou variantou omikron," řekl dnes prezident Mun Če-in.

V Jižní Koreji je plně očkovaných skoro 92 procent dospělých a vakcinační kampaň se nyní zaměřuje na děti a aplikaci posilovacích dávek. Nových případů rychle přibývá od minulého měsíce, kdy vláda zmírnila některá opatření proti šíření nákazy. Od jejich dalších rozvolňování tento týden upustila vzhledem k narůstajícímu tlaku na zdravotnický systém a kvůli obavám z šíření varianty omikron.

Korejská agentura pro kontrolu a prevenci nemocí (KDCA) uvedla, že počet pacientů, kteří jsou kvůli covidu-19 ve vážném stavu vzrostl na rekordních 733 a v širším regionu Soulu je obsazených 90 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče.

V Jižní Koreji, která má asi 51,8 milionu obyvatel, se koronavirem doposud nakazilo 457.612 lidí, z nich 3705 zemřelo.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 7 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

před 14 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy