Kvůli počasí zemřelo za poslední den na severu Indie nejméně 36 lidí. Celkem 12 z nich zabily blesky a 24 zahynulo poté, co se zřítily jejich domy kvůli silným dešťům. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na indické úřady. Ty varují obyvatele před dalšími silnými lijáky v nadcházejících dnech.
Například patnáctiletý chlapec z města Prajágrádž ve státě Uttarpradéš zemřel na místě po zásahu bleskem poté, co společně s kamarádem vylezli na střechu domu. Jeho přítel vyvázl se zraněními a je v nemocnici. "Jakmile vstoupili na střechu, zasáhl je blesk a můj syn zemřel," popsal chlapcův otec.
Úřady uvedly, že za posledních pět dní zemřelo ve státě Uttarpradéš kvůli zásahu blesku 39 lidí, což přimělo regionální vládu vydat nové pokyny, jak se lidé mají při bouřce chránit.
Zásahy lidí bleskem jsou za indického monzunového období, které trvá od června do září poměrně běžné. Podle ředitelky Střediska pro vědu a přírodní prostředí Sunity Narainové zvyšuje četnost blesků globální oteplování.
Za poslední rok narostl počet zásahů blesky o 34 procent, píše AP. Zatímco v roce 2016 indické úřady podle ní evidovaly 1489 úmrtí v této souvislosti, loni blesky zabily 2869 osob.
Související
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
Tragédie v nočním klubu v Goa: Při požáru zemřelo nejméně 25 lidí včetně turistů
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Americe se nelíbí, že ji Netanjahu neposlouchá. Prosazuje zájmy které se neshodují s USA, prohlásil Vance
před 1 hodinou
Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí
před 2 hodinami
Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí
před 3 hodinami
Rok od tragického zřícení letu AI171: Jediný přeživší se dodnes potýká s problémy. Stále neví, proč letadlo spadlo
před 4 hodinami
Spojené státy a dalších 20 zemí včetně Česka varují před útoky Íránu v Evropě
před 5 hodinami
Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla
před 5 hodinami
Mašínová si zachovala pevný charakter, ocenil prezident Pavel
před 6 hodinami
Útoky slibované Trumpem přišly. Írán tvrdí, že opět uzavřel Hormuzský průliv
před 7 hodinami
K dešti se přidají bouřky, vyplývá z předpovědi počasí na dnešek
včera
Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS
včera
Malou propustili z nemocnice. Zítra už by měla opět šéfovat poslancům ANO
včera
Smutné pražské výročí. Jak hlavní město zničil nejničivější požár v jeho dějinách
včera
Policie objasnila vraždu novorozence na Sokolovsku. Matce hrozí až doživotí
včera
Zemřela Zdena Mašínová
včera
Útěk z vězení nevyšel. Zločinec si pobyt na Pankráci zřejmě prodlouží
včera
Deštivé počasí pokračuje. Meteorologové prozradili, kde má napršet nejvíc
včera
Napětí na Blízkém východě roste: Írán po nočních útocích zvažuje konec mírových jednání
včera
Parlamentní volby v Izraeli se blíží. Netanjahu potvrdil kandidaturu, jistotu výhry ale nemá
včera
Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí
včera
Ukrajinské střely Flamingo pronikly hluboko do ruského vnitrozemí, zasáhly továrnu na drony
Ukrajinské střely s plochou dráhou letu Flamingo FP-5 urazily vzdálenost přesahující 1 000 kilometrů hluboko do ruského vnitrozemí a zasáhly továrnu, která vyrábí klíčové komponenty pro smrtící drony. Útok ve středu potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Zdroj: Libor Novák