Filipínská policie pohrozila, že bude trestat výpraskem rákoskou obyvatele, kteří porušují pravidla společenského odstupu nařízená kvůli šíření pandemie covidu-19. Filipíny se snaží zabránit dalšímu šíření nákazy o vánočním období, napsal dnes zpravodajský server The Guardian.
Filipíny patří k zemím, kde přípravy na Vánoce začínají velmi brzy - už počátkem září - a lidé tak už několikátý měsíc navzdory pandemii zaplňují obchody a nákupní střediska.
Policejní generál Cesar Binag, velitel protikoronavirových zásahových sil, na tiskové konferenci řekl, že policisté a vojáci budou na veřejných místech v hlavním městě Manile nosit na hlídky metr dlouhé ratanové hole, aby s jejich pomocí měřili sociální odstup.
"Pokud bude někdo tvrdohlavý, mohou je použít i k výprasku," dodal Binag s tím, že se hlídky zaměří na vysoce frekventované oblasti, jako jsou dopravní uzly či veřejná tržiště.
Plán pravděpodobně vyvolá kritiku ochránců lidských práv, kteří už poukazují na příliš tvrdý přístup filipínské vlády k pandemii. Úřady od března zadržely, varovaly a potrestaly zhruba 700.000 lidí za takové přestupky, jako je ignorování společenských rozestupů či nenošení roušky.
Prezident Rodrigo Duterte zavedl v polovině března jednu z nejpřísnějších uzávěr na světě. Částečně zrušena byla v červnu, aby se mohla vzpamatovat filipínská ekonomika. Na svátky vláda zakázala vánoční večírky, rodinná setkání a zpívání koled před domy.
Filipíny zaznamenaly 436.000 nakažených a zhruba 8500 úmrtí pacientů s covidem-19, což je druhý nejvyšší počet v jihovýchodní Asii hned po Indonésii. Na Filipínách žije 108 miliónů obyvatel.
Související
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Počet mrtvých roste
Filipíny , Rodrigo Duterte , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
před 2 hodinami
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
před 4 hodinami
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
před 5 hodinami
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
před 6 hodinami
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
před 7 hodinami
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
před 8 hodinami
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
před 8 hodinami
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
před 9 hodinami
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
před 10 hodinami
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
před 11 hodinami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 11 hodinami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 12 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 13 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 14 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 15 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 16 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
Představitelé obranného průmyslu se připravují na schůzku s prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě, která by se měla uskutečnit koncem tohoto týdne. Podle zdrojů obeznámených s detaily jednání se očekává velmi ostrá debata, neboť ve Washingtonu sílí obavy z tenčících se zásob amerických raket.
Zdroj: Libor Novák