Poprava čtyř Indů za brutální znásilnění opět odložena, veřejnost se bouří

Poprava čtveřice mužů odsouzených za brutální skupinové znásilnění studentky v autobusu v Dillí před sedmi lety byla znovu odložena. O odkladu výkonu absolutního trestu, stanoveného na sobotní ráno, rozhodl dnes podle agentury AFP soud v indické metropoli. Nový termín zatím nestanovil.

Odsouzená čtveřice byla součástí skupiny šesti útočníků, kteří 16. prosince 2012 vlákali do autobusu 24letou ženu a jejího přítele. Ženu pak skoro hodinu v jedoucím vozidle brutálně znásilňovali, muže krutě zbili a pak oba nahé vyhodili na silnici. Vnitřním zraněním, která jí útočníci způsobili mimo jiné železnou tyčí, studentka po dvou týdnech podlehla.

Zločin vyvolal šok v indické společnosti a otřásl i mezinárodní veřejností. V Indii následně propukly celonárodní protesty a rozběhla se intenzivní diskuse o zacházení se ženami v zemi.

Lawyer of #NirbhayaConvicts, AP Singh CHALLENGED #AshaDevi, #Nirbhaya’s mother that the convicts will NEVER BE EXECUTEDShameful that these monsters are escaping the noose using judicial loopholesIt’s heart breaking to see #NirbhayaBetrayed once again?pic.twitter.com/1dPCAvJ4d5

— Archie (@archu243) January 31, 2020

Poprava čtyř pachatelů měla být vykonána v šest hodin ráno v sobotu 1. února. Soudce v Dillí ale dnes exekuci odložil s odůvodněním, že všichni odsouzení ještě nevyužili veškeré možnosti, jež jim poskytuje indické právo.

Původně měla být čtveřice společně oběšena už 22. ledna, soud ale popravu se stejným odůvodněním odložil právě na první únorový den. Odsouzenci své žádosti podávají postupně, aby popravu co nejvíce oddálili. Dva z nich podle AFP stále ještě nepožádali o udělení milosti prezidentem.

Nejmladšího z útočníků, jemuž bylo v době činu 17 let, soud pro nezletilé odsoudil k tříletému trestu odnětí svobody. Šlo o maximální možný trest, který vzhledem k věku obžalovaného připouštěl zákon. Šestý muž, řidič autobusu a údajný vůdce gangu, byl nalezen v cele mrtvý. Podle médií patrně spáchal sebevraždu.

Indie popravuje odsouzené zřídkakdy - od roku 2004 byl trest smrti vykonán pouze nad čtyřmi zločinci. Zatím posledním popraveným byl jeden ze strůjců bombajských atentátů z roku 1993 Jakub Memon, který byl oběšen v roce 2015.

Související

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo spravedlnosti předložilo vládě novelu s redefinicí znásilnění

Ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek předložilo vládě k projednání novelu trestního zákoníku a dalších souvisejících zákonů, která redefinuje trestný čin znásilnění. Nově byl měl odpovídat modernímu pojetí, které opouští koncept znásilnění jako silou vynuceného pohlavního styku a nahrazuje jej konceptem nekonsensuálního pohlavního styku.

Více souvisejících

Znásilnění popravy Indie

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy