Šanghaj zpřísnila lockdown, za den 4477 přibylo případů koronaviru

Nejlidnatější čínské město Šanghaj dnes zpřísnilo uzávěru, kterou úřady nařídily kvůli šíření nemoci covid-19. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž bylo za posledních 24 hodin v 26milionové Šanghaji zaznamenáno rekordních 4477 nových případů nákazy koronavirem.

Ve srovnání s mnoha regiony světa to sice není vysoké číslo, Čína ale nadále uplatňuje politiku nulové tolerance vůči koronaviru a snaží se zastavit jeho šíření hned v počátku, i za cenu velmi přísných opatření.

V Šanghaji se lockdown tento týden od pondělí do pátku vztahuje na čtvrti ležící východně od řeky Chuang-pchu, která městem protéká. Do této oblasti patří i moderní finanční čtvrť Pchu-tung. Druhá část Šanghaje, včetně centra města, bude uzavřena ve dnech 1. až 5. dubna.

V pondělí měli lidé ve východní části Šanghaje nařízeno neopouštět obytné komplexy, uvnitř těchto komplexů se ale většinou mohli volně procházet. Od dneška mají zcela zakázáno vycházet ze svých domovů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní obyvatele a úřady.

Představitelka městské zdravotní komise Čchien-jü na tiskové konferenci řekla, že obyvatelé východní části města byli vyzváni, aby "během klíčové fáze plošného testování občanů na koronavirus" neopouštěli své domovy, a to ani kvůli venčení psa nebo vynášení odpadků. V pondělí bylo v Šanghaji provedeno 8,26 milionu testů, dodala Wu.

V uzavřené polovině města byla pozastavena práce ve firmách i továrnách s výjimkou těch, které zajišťují nezbytné služby a dodávají potraviny. Některé podniky přešly na práci z domova nebo požádaly zaměstnance, aby přespávali v prostorách továren a zajistili tak pokračování výroby.

Kvůli uzávěře ve východní části města nefunguje veřejná doprava a omezen je i automobilový provoz. Mosty a tunely vedoucí přes řeku jsou neprůjezdné.

V západní části města mezitím lidé nakupují potraviny ve velkém, aby se zásobili pro nadcházející lockdown. Někteří si stěžují, že v obchodech začíná docházet čerstvé maso a zelenina a část nákupních středisek i v této části Šanghaje již zavírá. Podle agentury Reuters roste nespokojenost Číňanů s uzávěrami, což je patrné i z příspěvků na sociální síti Weibo, která je čínskou obdobou twitteru.

Vedení města Čchang-čchun, které je metropolí severovýchodní provincie Ťi-lin, se dnes omluvilo svým 8,5 milionu obyvatel za nedostatek potravin související s opatřeními v boji proti koronaviru.

"Potraviny nejsou k sehnání, takže se musím živit instantními nudlemi," citovala agentura Reuters místního obyvatele s příjmením Mao, který již řadu dní neměl možnost opustit svůj obytný blok.

Provincie Ťi-lin je od 14. března v uzávěře a úřady provádějí rozsáhlé testování obyvatelstva. V samotném Čchang-čchunu se podle Reuters uskutečnilo již deset kol testů na covid-19.

Maersk: Uzávěra Šanghaje se projeví v nákladní dopravě a zvýší její náklady

Protipandemická uzávěra Šanghaje se negativně projeví na nákladní dopravě a zvýší její náklady, varoval dnes dánský námořní dopravce A.P. Moller-Maersk. Postup Číny proti pandemii covidu-19 dále otřásá globálními dodavatelskými řetězci, napsala agentura Reuters. Čínské pobřežní město je rušnou námořní a leteckou křižovatkou.

Letiště a přístav zůstávají sice v provozu, ale Šanghaj zavedla přísná omezení pohybu, bez povolení nemohou vozy do ulic a miliony lidí nesmějí vycházet z domova. "Doprava nákladními automobily do (Šanghaje) a z (ní) bude z 30 procent vážně ovlivněna úplným lockdownem šanghajských oblastí Pu-tchung a Pchu-si, a to postupně až do 5. dubna," uvedl druhý největší přepravce kontejnerů na světě.

Dodal, že sklady v Šanghaji budou uzavřeny až do pátku. "V důsledku toho se prodlouží dodací lhůty a patrně i zvýší náklady na dopravu," uvedla dánská společnost. Na nákladech se odrazí mimo jiné objížďky a dálniční poplatky.

Továrny v sousední provincii Če-ťiang nakládku přesunuly ze Šanghaje do přístavu Ning-po, uvedla americká společnost SEKO Logistics. "Ode dneška očekáváme prudké zvýšení sazeb za leteckou přepravu," uvedla logistická firma na svých internetových stránkách.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy