Teror v Afghánistánu: Tálibán navzdory zimnímu klidu povraždil 15 vojáků

Ozbrojenci povstaleckého hnutí Tálibán přepadli jeden z kontrolních bodů vládních bezpečnostních sil v provincii Balch na severu Afghánistánu a zabili nejméně 15 vojáků. O události informovala agentura Reuters s odvoláním na údaje poskytnuté místními úřady, afghánským ministerstvem obrany a Tálibánem.

Jde o další útok islamistických vzbouřenců, kteří svoje aktivity v poslední době stále stupňují. Více než 18 let poté, co síly pod vedením Američanů svrhly tvrdý režim Tálibánu, mají afghánské vládní jednotky čím dál tím větší ztráty.

Navzdory zimnímu klidu v boji kvůli silnému sněžení v horách, kde Tálibán obvykle odpočívá a přeskupuje se před každoroční jarní ofenzivou, po celé zemi pokračují útoky na zranitelné bezpečnostní kontrolní body.

Představitel úřadů v okrese, kde se útok odehrál, Muhammad Júsuf uvedl, že kontrolní stanoviště obsazené vojáky a zpravodajskými agenty přepadlo několik desítek bojovníků Tálibánu, kteří zabili 15 příslušníků vládních sil.

Afghánské ministerstvo obrany naproti tomu přiznalo jen sedm mrtvých vojáků. Agentura Reuters k tomu nicméně poznamenala, že ministerstvo obvykle neuvádí přesné údaje o ztrátách vládních sil utrpěných při bojích s Tálibánem.

Hnutí, které se snaží ze země vypudit zahraniční síly a svrhnout Západem podporovanou vládu v Kábulu, na druhé straně naopak ztráty vládních sil nadsazuje. V souvislosti s uvedeným střetem, k němuž se přihlásilo, tvrdí, že bylo přinejmenším 20 vojáků zabito, šest zraněno a čtyři byli zajati.

Vzhledem k velkému nárůstu padlých v řadách afghánských bezpečnostních sil během letošního roku, se vláda rozhodla opustit stovky kontrolních stanovišť v odlehlých oblastech, která se stala lákavým terčem pro útoky Tálibánu.

Podle agentury Reuters v Afghánistánu od roku 2001 při bojích a různých útocích přišly o život desítky tisíc civilistů a příslušníků afghánských bezpečnostních sil a také 2400 amerických vojáků.

Související

Více souvisejících

Tálibán Afghanistán Teroristické útoky v Afghánistánu armáda Afghánistán

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 10 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy