armáda Afghánistán

Taliban, Afghánistán

Afghánští vojáci bez svolení opustili 200 stanovišť, zbraně ukořistil Tálibán

Příslušníci afghánských bezpečnostních sil opustili bez povolení zhruba 200 bojových a kontrolních stanovišť v provincii Kandahár, která patří k baštám islamistického hnutí Tálibán. V některých případech vojáci a policisté zanechali na místě zbraně a střelivo, kterých se zmocnili povstalci, píše dnes agentura AFP. Afghánské ministerstvo obrany zprávu popřelo.
Terorismus

Městem Ghazní otřásla mohutná exploze, zahynulo přes 30 afghánských vojáků

Nejméně 31 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.
F-16

Afghánská armáda podnikla nálety na základnu Tálibánu, desítky mrtvých

Vzdušné síly afghánské armády dnes provedly dvojí nálet na základnu povstaleckého hnutí Tálibán na severu země. Podle vlády při incidentu zahynulo více než 40 povstalců, Tálibán a regionální úřady ale mluví o úmrtí desítek civilistů. Afghánské ministerstvo obrany tvrdí, že mezi civilním obyvatelstvem nejsou žádné ztráty, ale že záležitost vyšetří, informují tiskové agentury. Prezident Ašraf Ghání už dříve vyzval ke klidu zbraní.
Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Tálibán opět v Afghánistánu útočí, USA podnikly odvetný nálet

Spojené státy dnes podnikly v provincii Hílmand na jihu Afghánistánu nálet na bojovníky Tálibánu, aby pomohly afghánským vládním silám ubránit se před četnými útoky povstalců. Uvedla to agentura AFP. Byl to podle ní první americký letecký úder od sobotního podpisu mírové dohody v katarské metropoli Dauhá.
Taliban, Afghánistán

Tálibán obnovil útoky na afghánské síly, nejméně 11 mrtvých

Pět afghánských policistů zahynulo při dnešním útoku ozbrojenců Tálibánu na bezpečnostní stanoviště v provincii Lógar ve východním Afghánistánu. Tálibán v sobotu podepsal dohodu s USA, v níž se zavázal, že nebude útočit na americké a zahraniční vojáky. V pondělí nicméně oznámil, že obnoví útoky proti afghánským bezpečnostním silám a během následujících 24 hodin ozbrojenci Tálibánu provedli více než tři desítky takových akcí, napsala agentura Reuters.
U.S. ARMY, ilustrační fotografie

V Afghánistánu platí dohoda o omezení násilí, zatím je relativní klid

V Afghánistánu dnes začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.
Taliban, Afghánistán

Teror v Afghánistánu: Tálibán navzdory zimnímu klidu povraždil 15 vojáků

Ozbrojenci povstaleckého hnutí Tálibán přepadli jeden z kontrolních bodů vládních bezpečnostních sil v provincii Balch na severu Afghánistánu a zabili nejméně 15 vojáků. O události informovala agentura Reuters s odvoláním na údaje poskytnuté místními úřady, afghánským ministerstvem obrany a Tálibánem.
U.S. AIR FORCE

V Afghánistánu byl zabit jeden z vůdců Al-Káidy, při náletu umírali i svatebčané

Při zářijovém útoku afghánské armády, kdy bezpečnostní síly kromě desítky radikálních islamistů zabily také 40 civilistů účastnících se svatby, byl podle afghánské tajné služby NDS zabit i jeden z nejvýše postavených vůdců teroristické organizace Al-Káida. Radikální hnutí Tálibán, na jehož příslušníky byl útok mířen, prohlášení NDS odmítá, napsala dnes agentura Reuters.
U.S. ARMY, ilustrační fotografie

OSN je zděšena: Vojáci NATO a Afghánistánu zabíjejí víc civilistů než Tálibán

Vojáci afghánské armády a mezinárodních sil zabili v prvních třech měsících letošního roku poprvé více civilistů než bojovníci Tálibánu a dalších povstaleckých skupin. S odvoláním na zprávu Organizace spojených národů o tom dnes informovala agentura AFP. V meziročním srovnání počet mrtvých a zraněných civilistů v afghánských bojích klesl téměř o čtvrtinu.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy