Mírová dohoda v troskách. Afghánská armáda zabila desítky Tálibánců, umírali i civilisté

Afghánské vládní síly o víkendu při několika pozemních a leteckých operacích zabily 51 bojovníků radikálního hnutí Tálibán. Oznámilo to dnes afghánské ministerstvo obrany. Zpráva podle agentury Reuters svědčí o opětném zvýšení napětí a o mrtvém bodu, na němž uvázly mírové rozhovory.

Ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že vládní síly provedly 13 pozemních ofenziv a 12 leteckých úderů v devíti provinciích. Zabito při nich bylo 51 "teroristů", dalších 13 utrpělo zranění a šest se podařilo zajmout.

Místní činitelé z provincie Balch, ležící na severu Afghánistánu, ale podle agentury AP sdělili, že při náletech přišly o život minimálně tři ženy a také čtyři děti. To vyvolalo velké rozhořčení, které dali lidé najevo při protestu před sídlem guvernéra ve správním středisku Balch, podle nějž je provincie pojmenovaná.

Ve svých bojových operacích pokračoval na druhé straně i Tálibán. Po sporadických ofenzivních akcích během týdne provedli bojovníci hnutí o tomto víkendu dva další útoky proti bezpečnostním silám.

V sobotu pozdě večer povstalci přepadli kontrolní stanoviště v provincii Kunduz, kde podle mluvčího Tálibánu Zabiulláha Mudžáhida zabili deset vojáků a tři zranili a zmocnili se většího množství zbraní. Při druhé akci, kterou provedli v provincii Balch, udeřili na armádní hlídku, jejíchž osm členů údajně zabili.

Ozbrojené střety se v zemi opět vystupňovaly během dvoudenního přerušení rozhovorů mezi vyjednávači Spojených států a Tálibánu. Přestávku mají věnovat konzultacím ohledně toho, jak překonat překážky, jež brzdí jednání, sdělil agentuře Reuters informovaný zdroj.

Jednání začala minulý rok v katarském Dauhá. Přinejmenším dvakrát byla ale přerušena po útocích Talibanu na americký personál v Afghánistánu.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán Teroristické útoky v Afghánistánu armáda Afghánistán Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy