OSN je zděšena: Vojáci NATO a Afghánistánu zabíjejí víc civilistů než Tálibán

Vojáci afghánské armády a mezinárodních sil zabili v prvních třech měsících letošního roku poprvé více civilistů než bojovníci Tálibánu a dalších povstaleckých skupin. S odvoláním na zprávu Organizace spojených národů o tom dnes informovala agentura AFP. V meziročním srovnání počet mrtvých a zraněných civilistů v afghánských bojích klesl téměř o čtvrtinu.

Od počátku roku do konce března v Afghánistánu v bojích zahynulo nebo bylo zraněno 1773 osob, tedy o 23 procent méně než ve stejném období roku loňského, uvádí zpráva Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA). Mrtvých bylo 581 a zraněných 1192.

Pokles oproti loňské první čtvrtině roku OSN přičítá nižšímu počtu sebevražedných útoků. Zpráva rovněž připomíná, že v prvních třech měsících v Afghánistánu panovala mimořádně tuhá zima.

Afghánské vládní vojsko, vojáci USA a spojenců zabili od začátku roku do konce března 305 civilistů a 303 jich zranili, povstalci zabili 227 civilistů a 736 zranili. Čtyřicet devět civilistů zahynulo při přestřelkách a není možné určit, která strana má jejich život na svědomí.

Zatímco afghánské a spojenecké síly tak zabili více lidí, radikálové z Tálibánu a další povstalecké skupiny mají na svědomí celkově více mrtvých a zraněných.

"Každý den je zabito nebo zmrzačeno šokující množství civilistů," uvedl nejvyšší představitel OSN v Afghánistánu Tadamiči Jamamoto.

Povstalce vyzval, aby přestali na civilisty cíleně útočit a aby přestali používat nástražná výbušná zařízení. Vládní a spojenecká vojska Jamamoto vyzval, aby "okamžitě přijaly opatření na zmírnění stoupajícího počtu obětí na životech a utrpení způsobeného nálety a raziemi".

Jen za posledních deset let zahynulo v bojích v Afghánistánu přes 75.000 civilistů.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Tálibán Americká armáda (U.S. ARMY) armáda Afghánistán NATO OSN Afghanistán

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy