Turecko si zlepšuje pověst dodávkami lékařských pomůcek

Bedny s lékařským materiálem ozdobené tureckými vlajkami a prezidentskými pečetěmi jsou nakládány do letadel. Jsou součástí velké kampaně na distribuci humanitární pomoci, kterou Ankara zásobuje desítky zemí postižených pandemií způsobenou koronavirem, uvedla dnes agentura Reuters.

"Je naděje po zoufalství a mnoho sluncí po temnotě," zní verš súfijského básníka Džaláleddína Rúmího ze 13. století, který je vytištěn na každé zásilce. Dodávky mají pomoci nejen v bitvě proti covidu-19, ale také při vylepšování pošramocených diplomatických vztahů Turecka.

S ohledem na napjaté vztahy se spojenci v NATO, které poznamenaly spory o turecký nákup a rozmísťování ruského systému protivzdušné obrany S-400 či porušování lidských práv v Turecku, Ankara doufá, že koronavirová krize pomůže napětí zmírnit.

Navzdory tomu, že se Turecko s více než 3700 oběťmi po nákaze koronavirem samo řadí ke státům nejvíce postiženým současnou pandemií, poslalo lékařskou pomoc do 61 zemí, včetně USA, Španělska, Itálie, Francie či Británie.

Ankara uvádí, že je třetím největším poskytovatelem humanitární pomoci během pandemie. Zasaženým zemím posílá roušky, ochranné obleky, testovací sady, dezinfekci či respirátory.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v dopise připojeném k jedné zásilce do USA a adresovaném jeho protějšku Donaldu Trumpovi vyjádřil naději, že projevený "duch solidarity" pomůže americkým politikům "lépe pochopit strategickou důležitost našich vztahů". Ankara čelí kvůli loňskému nákupu ruského systému S-400 hrozbě amerických sankcí.

Ve světle poskytnuté pomoci některým těžce zasaženým evropským státům vyzval Erdogan v sobotu Evropskou unii ke zintenzivnění spolupráce s Tureckem. "Doufám, že EU nyní chápe, že jsme všichni na jedné lodi," řekl.

Ačkoliv je Turecko stále kandidátem členství v EU, přístupový proces již dávno uvázl na mrtvém bodě kvůli sporům vyvolaným stavem lidských práv v zemi, zacházení se syrskými uprchlíky či průzkumné těžbě zemního plynu poblíž Kypru.

Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že turecká iniciativa zlepšila náladu ve vztazích s Washingtonem. "Byla po vyslání poslední turecké pomoci pozitivní atmosféra? Byla, a pozitivní atmosféra panuje i v očích (americké) veřejnosti," řekl Çavuşoglu, který však přiznal, že "klíčové problémy se Spojenými státy stále přetrvávají".

Turecko poslalo zásilky zdravotnického materiálu také do Libye, Iráku, Íránu, Ruska, Číny, balkánských států či na palestinská území. Tureckou pomoc obdržel i Izrael, a to navzdory dlouhodobému napětí vyvolanému tureckou kritikou budování židovských osad na Západním břehu Jordánu či sporu o status Jeruzaléma. Ankara rovněž vyslala lékařskou pomoc do 15 zemí Afriky, kde se snaží uplatňovat svůj vliv a navazovat obchodní vztahy.

Ne všechny zásilky pomoci se obešly bez problémů. Komerční dodávka plicních ventilátorů do Španělska byla pozdržena kvůli vývozním povolením. Za jinou, rovněž komerční, dodávku do Británie bylo Turecko kritizováno kvůli nedostatečné kvalitě respirátorů.

Ačkoliv aktivní diplomatická pomoc mohla způsobit pozitivní změnu atmosféry v problematických vztazích s některými zeměmi, analytici se domnívají, že turecká diplomatická snaha nebude mít trvalé výsledky, aniž by Ankara začala pracovat na konkrétním řešení základních sporných oblastí.

"Sebevíce dobré vůle, sebevíce zdravotnické diplomacie nezmění nesouhlas, který ve Washingtonu vyvolalo turecké rozmístění (ruského systému) S-400," řekl Fadi Hakura, výzkumník v Královském institutu pro mezinárodní vztahy v Londýně. "Pokud se chce Turecko zavděčit Washingtonu, musí ukončit (program) S-400."

Ředitelka Centra tureckých studií při Blízkovýchodním institutu ve Washingtonu Gonul Tolová uvedla, že sporné otázky mezi Tureckem a EU se nevyřeší přes noc. "I když některé země tureckou pomoc přivítaly, problémy Ankary se sousedy a západními spojenci jsou příliš vážné na to, aby byly vyřešeny několika symbolickými kroky," dodala.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Turecko se odklání od Západu? Chce prohlubovat vztahy s Východem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na fóru v Ankaře prohlásil, že Turecko bude nadále rozvíjet vztahy s Východem, a to i přesto, že v zahraniční politice zůstává orientováno na Západ. Zdůraznil, že svět už není "černobílý" a Ankara nemusí spolupracovat pouze s jednou stranou.  
Turecká armáda (Turkish Army)

Turecké letectvo zaútočilo na severu Iráku

Turecké letectvo v pondělí provedlo údery na severu Iráku, při kterých bylo zničeno 21 cílů patřících Straně kurdských pracujících (PKK), organizaci, kterou Ankara označuje za teroristickou. 

Více souvisejících

Turecko Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

před 2 hodinami

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

před 2 hodinami

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

před 4 hodinami

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 4 hodinami

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 6 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 7 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

Zdroj: David Holub

Další zprávy