V Číně letos evidují víc lokálních nákaz koronaviru než za celý rok 2021

Pevninská Čína ohlásila za minulý den 1337 lokálních nákaz koronavirem a tamní úřady oznámily, že od začátku roku má země místně šířených symptomatických případů covidu-19 víc než za celý loňský rok.

Mnohem horší situace je v Hongkongu, kde za 24 hodin našli téměř 27.000 nových nakažených a za totéž období tam na covid-19 zemřelo 249 lidí. Správkyně Carrie Lamová ale řekla, že úřady nehodlají dále zpřísnit sociální omezení. Indie začne od středy očkovat i děti ve věkové skupině od 12 do 14 let.

V pevninské Číně od začátku roku zaznamenali přes 9000 symptomatických případů covidu-19, přičemž za celý loňský rok jich bylo 8378. Od minulého týdne jsou infekce hlášené z celého území - Pekingu, Šanghaje, provincií Kuang-tung, Ťiang-su, Ťi-lin, Šan-tung i Če-ťiang na východním pobřeží. Podle úřadů se situace zhoršila minulý týden a může ohrozit čínskou ekonomiku.

Ve více než třímilionovém Čchang-čchunu na severovýchodě pozastavila výrobu automobilka Toyota, město je uzavřené. Čchang-čchun je střediskem provincie Ťi-lin, kde je nových případů vůbec nejvíc. Mezi jednotlivými městy tam mohou lidé cestovat pouze s policejním povolením. Uzávěra platí i v sedmnáctimilionovém průmyslovém středisku Šen-čen na jihu, kde lidé mají pracovat z domova. Dočasně tam byla zastavena městská doprava.

Přes přibývající nákazu nejsou hlášena nová úmrtí, takže Čína má od roku 2020, kdy byl v tamním Wu-chanu virus poprvé ohlášen, stále 4636 mrtvých. Virem se v zemi s 1,4 miliardy obyvatel podle úřadů nakazilo 116.900 lidí.

Hongkong měl v sobotu 32.000 nových nákaz, dnes jich ohlásil 26.908 a kromě toho 249 úmrtí. Hongkong má 7,4 milionu obyvatel a od začátku epidemie se tam nakazilo přes 700.000 lidí a zemřelo přes 4000 lidí.

Lamová dnes řekla, že úřady nepočítají s dalším omezováním shromažďování, protože pro to už není ani prostor. Teď je povolena společnost pouze dvou lidí a většina společenských prostor a škol je zavřená. Nošení roušek je povinné všude a týká se i fyzické aktivity venku.

"Vláda musí být při dalším zpřísňování opatrná, protože je třeba brát ohled i na psychické zdraví lidí," řekla Lamová. Hongkongské hranice jsou uzavřené dva roky, přijímá se minimum letů a platí zákaz i pro tranzitní výstup.

Indie dnes oznámila, že od středy začne očkovat děti ve věku 12 až 14 let a všichni dospělí starší 60 let budou moci dostat posilovací dávku vakcíny. Dosud byly třetí dávky v této věkové skupině určené pouze lidem trpícím jinou chorobou a také zdravotníkům.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy