V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 42.640 nových případů infekce. Počátkem května v zemi denně přibývalo přes 400.000 lidí nakažených koronavirem.

Od začátku pandemie Indie, která má přes 1,3 miliardy obyvatel, registruje 29,98 milionu infikovaných koronavirem a 389.302 zemřelých. Úmrtí spojených s nemocí covid-19 přibylo za poslední den v Indii 1167. Počet nákaz má Indie druhý nejvyšší na světě za Spojenými státy, v počtu mrtvých je celosvětově třetí po USA a Brazílii.

Ačkoli přírůstek nákaz v Indii stále klesá a města postupně ruší omezení přijatá proti šíření koronaviru, experti před rychlým otevíráním společnosti varují. Podle nich by se Indie mohla brzy potýkat se třetí vlnou epidemie covidu, také proto, že plně očkováno bylo zatím jen asi 5,5 procenta z 950 milionů lidí, kteří by mohli vakcínu dostat.

Indická vláda čelila v poslední době kvůli očkování kritice. Indický premiér Naréndra Módí sice oznámil, že od 1. května se mohou k očkování proti nemoci covid-19 registrovat všichni dospělí Indové, nebyl ale pro ně dostatek vakcín. Federální vláda pak bezplatný očkovací program zaměřila na občany starší 45 let a nákup vakcín od výrobců pro věkovou kategorii 18 až 44 roků ponechala na jednotlivých indických státech a soukromých klinikách. Pro mnoho mladších občanů to znamenalo nutnost za vakcínu zaplatit, přičemž ceny se podle agentury Reuters pohybovaly mezi devíti a 24 dolary. Od pondělí by měli mít bezplatný přístup k vakcínám všichni Indové nad 18 let, uvedl premiér Módí.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Indie

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Záchranáři zasahují u neštěstí na Strakonicku. (3.10.2023)

Nehodu na Strakonicku nepřežili zaměstnanci železnice. Na trati pracovali

Úterní železniční nehoda na Strakonicku si vyžádala dva životy železničních zaměstnanců, kteří pracovali na trati, uvedla policie. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Drážní inspekce zahájila vyšetřování mimořádné události.  

Aktualizováno před 37 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

Česko a Polsko zavádějí na hranicích se Slovenskem namátkové kontroly

Česká republika a Polsko zavádějí kontrolní opatření na hranicích se Slovenskem kvůli rostoucímu počtu migrantů. Tato kroky mají začít platit od středy a jsou plánovány do 13. října, přičemž jejich možné prodloužení bude záviset na aktuální situaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy