V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 42.640 nových případů infekce. Počátkem května v zemi denně přibývalo přes 400.000 lidí nakažených koronavirem.

Od začátku pandemie Indie, která má přes 1,3 miliardy obyvatel, registruje 29,98 milionu infikovaných koronavirem a 389.302 zemřelých. Úmrtí spojených s nemocí covid-19 přibylo za poslední den v Indii 1167. Počet nákaz má Indie druhý nejvyšší na světě za Spojenými státy, v počtu mrtvých je celosvětově třetí po USA a Brazílii.

Ačkoli přírůstek nákaz v Indii stále klesá a města postupně ruší omezení přijatá proti šíření koronaviru, experti před rychlým otevíráním společnosti varují. Podle nich by se Indie mohla brzy potýkat se třetí vlnou epidemie covidu, také proto, že plně očkováno bylo zatím jen asi 5,5 procenta z 950 milionů lidí, kteří by mohli vakcínu dostat.

Indická vláda čelila v poslední době kvůli očkování kritice. Indický premiér Naréndra Módí sice oznámil, že od 1. května se mohou k očkování proti nemoci covid-19 registrovat všichni dospělí Indové, nebyl ale pro ně dostatek vakcín. Federální vláda pak bezplatný očkovací program zaměřila na občany starší 45 let a nákup vakcín od výrobců pro věkovou kategorii 18 až 44 roků ponechala na jednotlivých indických státech a soukromých klinikách. Pro mnoho mladších občanů to znamenalo nutnost za vakcínu zaplatit, přičemž ceny se podle agentury Reuters pohybovaly mezi devíti a 24 dolary. Od pondělí by měli mít bezplatný přístup k vakcínám všichni Indové nad 18 let, uvedl premiér Módí.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Indie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy