V Jižní Koreji přibylo za jediný den rekordních více než 400.000 nakažených

V Jižní Koreji za úterý přibylo více než 400.000 nových případů nákazy koronavirem, 164 lidí zemřelo. Pro zemi s 55 miliony obyvatel jde o nejvyšší denní nárůst počtu infekcí od začátku pandemie. Většinu nových případů způsobila varianta omikron, informovala dnes agentura Jonhap.

Kromě vysokých denních přírůstků počtu nakažených hlásila Jižní Korea v tomto týdnu i rekordní počty zemřelých a pacientů ve vážném či kritickém stavu. V zemi kvůli covidu-19 v posledních sedmi dnech umíralo v průměru 230 lidí denně. Od začátku pandemie eviduje Jižní Korea téměř 7,7 milionu potvrzených nákaz koronavirem a přes 11.000 úmrtí. Vysoká představitelka jihokorejského ministerstva zdravotnictví Pak Hjang v úterý na tiskové konferenci uvedla, že zdravotnický systém se připravuje až na 2000 pacientů ve vážném stavu. Momentálně je jich 1244.

Navzdory vysokým počtům infikovaných vláda kromě boje s pandemií podniká i kroky, které mají zemi vrátit zpět k normálnímu životu. V neděli mají skončit opatření, která nařizují podnikům zavřít ve 23 hodin a omezují soukromá setkávání na šest lidí. Premiér Kim Pu-kjon dnes vyzval zdravotnické úřady, aby projednaly možnost snížení statusu onemocnění covid-19. Virus je v Jižní Koreji klasifikován jako "nakažlivá choroba 1. třídy", což například znamená, že covidoví pacienti by se měli v nemocnicích léčit v izolačních místnostech s podtlakem, aby se předešlo kontaminaci.

Strategie jihokorejské vlády je tak podobná těm v mnoha dalších zemích světa, které se snaží přijmout covid-19 jako součást běžného života bez výrazných omezení. Podle jihokorejského ministerstva zdravotnictví současná vlna nákazy v zemi dosáhne vrcholu tento či nejpozději příští týden.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 7 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

před 14 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy