V Pekingu začalo masové testování, obyvatelé se bojí lockdownu

Úřady v nejlidnatějším pekingském obvodu Čchao-jang dnes zahájily masové testování na covid-19. Před supermarkety a obchody se tvořily dlouhé fronty s tím, jak se obyvatelé vydali nakupovat zásoby v obavách z možné přísné uzávěry podobné té v největším čínském městě Šanghaji. Informuje o tom BBC.

V Čchao-jangu, kde žije asi 3,5 milionu lidí, se o víkendu potvrdilo 26 případů koronavirové nákazy. V rámci současné vlny infekcí v hlavním městě Číny je to zatím nejvyšší počet. Obyvatelé obvodu i lidé, kteří tam dojíždějí za prací, se musejí nechat otestovat v tomto týdnu třikrát.

"Připravuji se na nejhorší," řekl vysokoškolský student Čang z přilehlého obvodu Chaj-tien. Přes internet si objednal nejrůznější pamlsky a téměř pět kilogramů jablek. Podobně jako on vyrazili nakupovat on-line i v obchodech lidé po celém hlavním městě, aby si vytvořili zásoby zeleniny, čerstvého masa, instantních nudlí a toaletního papíru.

Panické nakupování a následný dočasný nedostatek zboží v obchodech si od začátku pandemie covidu-19 zažilo mnoho zemí světa. Obavy obyvatel Pekingu jsou ale částečně odůvodněné situací v Šanghaji, kde je už několik týdnů pod přísnou uzávěrou většina z tamních 25 milionů obyvatel. Problémy s nedostatkem jídla nyní v Šanghaji pramení zejména z toho, že ve městě není dostatek kurýrů, kteří by objednávky obyvatelům zavřeným doma rozváželi, poznamenala agentura Reuters.

Uzávěra Šanghaje vzbudila celosvětovou pozornost. Mnoho obyvatel města totiž mělo potíže obstarat si potraviny a uchýlilo se ke směnnému obchodu či nakupování velkého množství zásob. Hlášeny byly také problémy se zajištěním běžné lékařské péče.

Hlavní pekingské supermarketové řetězce dnes kvůli zvýšené poptávce prodloužily otevírací dobu, případně zvýšily zásoby i počet zaměstnanců.

Úřady v Čchao-jangu i přes relativně nízký počet nakažených už obyvatelům doporučily, aby omezili své aktivity. Většina škol, obchodů i podniků ale zůstává otevřená. Uzávěra se zatím týká zhruba desítky obytných budov. V obvodě přímo sousedícím s pekingským historickým centrem bydlí řada zámožnějších obyvatel, sídlí tam i některá ministerstva, velvyslanectví a velké firmy.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

před 15 minutami

Záchranáři zasahují u neštěstí na Strakonicku. (3.10.2023)

Nehodu na Strakonicku nepřežili zaměstnanci železnice. Na trati pracovali

Úterní železniční nehoda na Strakonicku si vyžádala dva životy železničních zaměstnanců, kteří pracovali na trati, uvedla policie. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Drážní inspekce zahájila vyšetřování mimořádné události.  

před 17 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

Pellegrini nezavrhl možnost vlády s Progresivním Slovenskem. Mohl by v ní být premiérem

Předsednictvo strany Hlas-SD, která podle mnohých rozhodne o tom, jaká koalice na Slovensku vznikne, zatím nevyloučilo ani jednu ze dvou variant. Nejprve však bude jednat s vítězným Smerem, oznámil předseda strany Peter Pellegrini po setkání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy