Nejlidnatější čínské město Šanghaj s 26 miliony obyvatel zaznamenalo za posledních 24 hodin 7333 případů nákazy koronavirem a 32 úmrtí, což je méně než o den dříve, kdy bylo hlášeno 7872 infekcí a 38 úmrtí. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg. Podle ní bylo ale 58 případů zjištěno mimo ty oblasti, kde platí přísný lockdown, což může zbrzdit postupné otevírání města.
Všichni lidé, kteří mají pozitivní test, jsou posíláni do karanténních středisek. Karanténní zařízení, v nichž mnohdy končí také blízké kontakty infikovaných, se přitom mohou nacházet až několik stovek kilometrů od města, píše agentura AFP.
Lockdown v Šanghaji trvá již měsíc a mezi obyvateli vyvolal vlnu rozhořčení. Na sociálních sítích si stěžují na nedostatek potravin a dalších základních životních potřeb, problémy s přístupem ke zdravotní péči či na špatné hygienické podmínky v karanténních centrech.
Několik lidí ze Šanghaje, kteří měli negativní test na koronavirus, agentuře AFP řeklo, že byli nuceni opustit domovy a odebrat se do izolace daleko za město. "Neměli jsme na vybranou," prohlásila jedna z obyvatelek Šanghaje Lucy. "Policie nám řekla, že je v našem obytném komplexu příliš mnoho pozitivních případů a že v případě setrvání na místě by nám hrozilo velké riziko nákazy," dodala.
Společně se svými sousedy se tedy Lucy byla nucena vydat uprostřed noci více než 400 kilometrů do provizorního karanténního zařízení ve východní provincii An-chuej. Kdy se bude moci znovu vrátit domů, Lucy netuší.
V karanténním centru v provincii An-chuej pobývá i obyvatelka šanghajské čtvrti Ťing-an, která je známá díky buddhistickému chrámu a módním kavárnám. Také ona musela opustit domov navzdory negativnímu testu. Karanténní středisko označuje za "děsivé" a zdůrazňuje, že ona i sousedé z jejího obytného bloku "ztratili v šanghajské úřady důvěru".
"Kontroverzní opatření svědčí o silném tlaku vlády na místní úřady, aby uplatňovaly vůči covidu politiku nulové tolerance," uvedl specialista na zdravotní otázky v americké nezávislé Radě pro zahraniční vztahy Yanzhong Huang. "Státní úředníci jsou pravidelně propouštěni, pokud se v jejich lokalitě objeví ohnisko epidemie," dodal.
Peking, kde denně přibývají desítky nákaz, se zatím pro uzávěru nerozhodl a spoléhá na plošné testování a izolování infikovaných.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených v posledních týdnech ohlásila řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly až ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Související
Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Čína
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Češi luští křížovky již 100 let. Začalo to v Lidových novinách
před 1 hodinou
Válka na Ukrajině: Kyjev hlásí čtyři mrtvé po ruském útoku na metropoli
před 2 hodinami
V Česku můžete narazit na britské vojáky. NATO je posílá na cvičení
před 2 hodinami
Příměří v Gaze potvrzeno. Izrael schválil dohodu, vláda se však otřásá
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka míří oteplení
včera
Kyjev zveřejnil záběry ze zajetí severokorejského vojáka. Jsou lepší než Rusové, mají ale zásadní slabinu, přiznává
včera
Inaugurační ceremoniál Trumpa se na poslední chvíli mění
včera
Stephen King chce zrušit Oscary: LA hoří, není co oslavovat
včera
TikTok má dva dny. Jinak ho USA zakáží
včera
Dánsko kvůli zájmu USA o Grónsko zesměšnilo Trumpa
včera
WhitePress® – mezinárodní spojka marketingové nabídky a poptávky
včera
Smyčka okolo Ruska se utahuje. Arménie chce do EU, doplní množství zemí Balkánu a východní Evropy
včera
Dánská obrana exkluzivně pro EZ: Zájem Trumpa o Grónsko je přirozený, těšíme se, co bude dál
včera
Musk může zničit demokracii v Evropě, obává se Scholz
včera
Slunečné počasí a nejlepší podmínky v této zimě. Meteorologové mají dobré zprávy
včera
Netanjahu: Hamás může propustit první rukojmí už v neděli
včera
Změny počasí nezvrátíme. Zastavení oteplování je prakticky nedosažitelné, varují vědci
včera
Poslanci si zvýšili platy o sedm tisíc korun
včera
Překvapení roku: EU zvyšuje závislost na ruském plynu, i když se snaží o opak
včera
Válka na Ukrajině jako cenný zdroj? NATO ji hodlá využít
NATO plánuje využít tříletou válku na Ukrajině jako zdroj cenných lekcí pro zlepšení své připravenosti na potenciální konflikt s Ruskem. Nově vznikající NATO-Ukrajinské centrum pro analýzu, výcvik a vzdělávání (JATEC), které bude otevřeno příští měsíc v polském městě Bydhošť, bude zkoumat nejnovější poznatky z moderní války. Centrum se zaměří na oblasti, jako je využití dronů, letecká obrana, umělá inteligence a odolnost civilního obyvatelstva, uvedl server Politico.
Zdroj: Libor Novák