V Šanghaji za 24 hodin zemřelo na covid-19 sedm lidí

V Šanghaji za 24 hodin zemřelo na covid-19 sedm lidí. Za minulé dva dny tak finanční metropole Číny ohlásila deset mrtvých. Denně nyní v 25milionovém městě přibývá kolem 20.000 nových infekcí.

Celá Čína, kde byl virus SARS-CoV-2 na konci roku 2019 poprvé identifikován, má zhruba 5000 mrtvých a 190.000 potvrzených nákaz.

Čínské úřady k epidemii přistupují s politikou nulové tolerance a v případě Šanghaje to znamená přísnou uzávěru.

Na tak hustě obydlené místo má Šanghaj úmrtnost nízkou, a to přes malou proočkovanost starších lidí, píše agentura AP. Podle šanghajských zdravotnických úřadů jsou dvěma dávkami vakcíny očkovány necelé dvě třetiny občanů starších 60 let a třetí dávku si nechalo dát méně než 40 procent lidí v této věkové skupině.

Mezi sedmi novými případy úmrtí byli lidé ve věku 60 až 101 let. Trpěli podle úřadů také jinými chorobami a nikdo z nich nebyl očkován. U všech se po hospitalizaci objevily závažné symptomy.

V Šanghaji působí mnoho zahraničních firem a je zde největší čínský přístav. Téměř třítýdenní uzávěra má závažný dopad na ekonomickou aktivitu města. Část podniků, například Tesla, se od pondělka připravuje na uvolnění lockdownu. Počítá se s tím, že mnoho zaměstnanců bude muset zůstávat v areálu podniku i mimo pracovní dobu, a podle AP zatím není jasné, jak se podniky budou vyrovnávat s narušenými dodavatelskými a obchodními trasami a s uzávěrami v dalších čínských městech.

Banka Nomura odhaduje, že uzávěry různého stupně se nyní týkají 350 milionů Číňanů ve čtyřech desítkách měst, jejichž produkce činí 40 procent čínského hrubého domácího produktu.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 51 minutami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Biden se postavil ICC: Izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy není genocida

Americký prezident Joe Biden v pondělí popřel, že izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy je genocida. Reagoval na několik obvinění vůči Izraeli na půdě Mezinárodního trestního soudu (ICC), informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy