Nacionalistická strana Nová vlámská aliance (N-VA) je vítězem nedělních parlamentních voleb v Belgii. Ty se konaly zároveň s volbami do regionálních parlamentů a do Evropského parlamentu (EP). Jejich výsledek přinutil premiéra Alexandra De Crooa podat demisi.
První výsledky, po sčítání většiny hlasů, naznačily, že N-VA si zachovala pozici nejsilnější strany v Belgii a zadržela vzestup krajně pravicového hnutí Vlámský zájem, které se netají záměrem rozdělit Belgii. Podle předvolebních průzkumů byl právě Vlámský zájem pasován za vítěze voleb.
N-VA bude mít ve 150-členném federálním parlamentu 24 křesel a Vlámský zájem 20 mandátů.
Vlámská liberální strana (Open Vld) ve federálních a regionálních volbách "pohořela", když se ve Vlámsku umístila na šestém místě. Její člen, belgický premiér Alexander De Croo, v neděli pozdě večer vyvodil politickou zodpovědnost a oznámil svou rezignaci.
"Pro nás to byla obzvlášť těžká noc, prohráli jsme," řekl De Croo před novináři v emotivním projevu poté, co poblahopřál vítězům - N-VA a straně Vlámský zájem - k volebnímu vítězství.
De Croo přiznal, že slabé výsledky Vlámské liberální strany, pouhých osm křesel na federální úrovni, jsou v kontrastu s dobrými výsledky dosaženými frankofonními liberály z Reformního hnutí (MR) v regionu Brusel a ve Valonsku - MR bude mít celkem 18 křesel.
Šestnáct křesel získala frankofonní Socialistická strana (PS), sociálně-křesťanská strana Zapojení získá 15 mandátů, valonská Strana práce (PTB) 14 mandátů, po 12 poslanců budou mít vlámští křesťanští demokraté a vlámská socialistická strana Vooruit a osm De Croa. Valonští a vlámští zelení dohromady získali 1O poslanců.
Takové rozložení sil postavilo politiky před měsíce složitých jednání o vytvoření vládní koalice. Belgie drží světový rekord v počtu dní bez regulární vlády - 541 v letech 2010-2011. V současné sedmičlenné širokospektrální vládní koalici nebyly ani N-VA ani Vlámský zájem. Bez účasti některé z nich si těžko představit budoucí federální vládu.
Související
Belgie se po ostré hádce snaží narovnat vztahy s USA
Raději právní kroky, než ruskou armádu na belgických hranicích, vzkázal Zelenskyj Bruselu
Belgie , Alexander De Croo (belgický premiér)
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
před 1 hodinou
Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie
před 1 hodinou
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
před 2 hodinami
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
před 3 hodinami
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
před 3 hodinami
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
před 4 hodinami
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
před 5 hodinami
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
před 6 hodinami
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
před 7 hodinami
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
před 8 hodinami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 8 hodinami
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 9 hodinami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 10 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 11 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
Pákistánský premiér Šáhbáz Šaríf v sobotu prohlásil, že uzavření mírové dohody mezi USA a Íránem je zatím nejblíž, co kdy bylo. Podle Šarífa se pracuje na dokončení dokumentu, který by měl být oběma stranami konfliktu, jenž započal na konci února, podepsán elektronicky.
Zdroj: Lucie Podzimková