Biden volal Netanjahuovi kvůli Rafahu. Chce, aby Izraelci ochránili civilisty

Americký prezident Joe Biden v neděli telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, aby mu sdělil, že pozemní operace v přelidněném městě Rafah na jihu Pásma Gazy by neměla začít dřív, než bude vypracován realizovatelný plán na ochranu civilního obyvatelstva. 

Bílý dům podle agentury AP zveřejnil prohlášení, ve kterém stojí, že Biden "zopakoval svoje přesvědčení, že vojenská operace v Rafahu by neměla pokračovat bez důvěryhodného a realizovatelného plánu na zajištění bezpečnosti a podpory pro více než milion lidí, kteří se tam ukrývají". 

Podle Netanjahua má Izrael na dosah triumf nad palestinským hnutím Hamás. "Uděláme to. Dostaneme zbývající teroristické prapory Hamásu v Rafahu, což je jejich poslední bašta," řekl v rozhovoru pro pořad This Week americké televize ABC. 

Izraelský premiér podle svých slov vnímá vyjádření Bílého domu ohledně možných dopadů operace na civilisty. "Zajistíme bezpečný koridor pro civilní obyvatelstvo, aby mohlo odejít," slíbil v interview s tím, že bude vypracován podrobný plán. 

Podle Netanjahua je součástí izraelského válečného úsilí snaha dostat civilisty mimo nebezpečí. Radikály obvinil z pravého opaku. "Součástí úsilí Hamásu je v nebezpečí je udržet," poznamenal. "Ti, kdo říkají, že bychom za žádných okolností neměli do Rafáhu vstupovat, v podstatě říkají, prohrajte válku. Nechte tam Hamás," dodal premiér. 

Hamás v sobotu varoval, že jakákoliv izraelská vojenská operace v Rafahu na jihu Pásma Gazy může vést k desítkám tisíc mrtvých či zraněných. Hnutí v prohlášení upozornilo na možné katastrofické důsledky vstupu vojáků do města, kam uprchlo více než milion civilistů.

Netanjahu přikázal vojákům další postup ve středu, kdy zároveň odmítl požadavky Hamásu, kterými hnutí podmínilo souhlas s dohodou o příměří a propuštění rukojmích. V pátek pak nařídil armádě, aby před předpokládanou pozemní invazí vypracovala plán na evakuaci města.

Související

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

Více souvisejících

Joe Biden Benjamin Netanjahu Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda Pásmo Gazy Hamás

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

Slovensko se dál přiklání k Rusku. Jeho ministr se setkal s Lavrovem, Fico ho pochválil

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem na okraji diplomatického fóra v tureckém městě Antalya. Informaci o schůzce poskytl slovenský Denník N.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy