Šéf americké diplomacie Antony Blinken po sobotním smrtícím raketovém útoku na Golanských výšinách vzkázal do Izraele, že je třeba zabránit eskalaci konfliktu na hranicích s Libanonem. Podle Blinkena není pochyb o tom, že za úder je zodpovědné hnutí Hizballáh. Zdůraznil také právo Izraele na sebeobranu.
"Zdůrazňuji právo Izraele bránit své občany a naše odhodlání zabezpečit, aby to byli schopni dělat. Zároveň si nepřejeme, aby konflikt eskaloval. Nechceme, aby se rozšířil," řekl Blinken na tiskové konferenci v japonském Tokiu podle webu Times of Israel.
Americký ministr zahraničí se vyjádřil i k probíhající válce mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás. Případné dosažení dohody o příměří by totiž podle jeho názoru mohlo pomoci uklidnit situaci i na izraelsko-libanonských hranicích.
Nejméně dvanáct teenagerů nepřežilo sobotní raketový útok na fotbalové hřiště na Izraelem okupovaných Golanských výšinách. Hřiště v městečku Madždal Šams zasáhla raketa vypálená z Libanonu. Podle izraelské záchranné služby způsobila kromě obětí na životech velkou destrukci a požár. Oběťmi jsou teenageři ve věku od 10 do 20 let.
Útok přišel v čase eskalace napětí mezi Izraelem a ozbrojenými skupinami v Libanonu. Vysoký představitel Hizballáhu Muhammad Afíf ovšem zodpovědnost za incident odmítl. Navzdory tomu pohrozil izraelský premiér Benjamin Netanjahu odvetou a oznámil, že se vrátí předčasně z návštěvy Spojených států amerických. "Hizballáh zaplatí vysokou cenu, takovou, jakou dosud ještě nezaplatil," řekl.
Izraelské letectvo už v noci na neděli podniklo odvetné údery proti cílům hnutí Hizballáh v Libanonu. Armáda v oznámení uvedla, že útočila v sedmi oblastech v jižním Libanonu i hlouběji na území sousední země. Zasaženy měly být i sklady zbraní.
Související
Putin chtěl na Ukrajině použít jaderné zbraně, naznačil Blinken. Čína zasáhla
Američané jsou v přímém kontaktu se syrskými rebely, přiznal Blinken
Antony Blinken , Izrael , Hizballáh , libanon
Aktuálně se děje
před 52 minutami
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
před 1 hodinou
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
před 2 hodinami
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
před 3 hodinami
Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby
před 3 hodinami
Policie zasahovala v Chomutově. Muž se zbraní se procházel po městě
před 5 hodinami
Víkendové počasí bude za týden jiné, vyplývá z výhledu
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení
včera
Poslední sbohem pro Oskara Petra. Rozloučit se přišli slavní hudebníci
včera
Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku
včera
Počasí nenaplní předpoklady. Meteorologové zrušili platnou výstrahu
včera
Zloděj lebky svaté Zdislavy dal soudu slib. Relikvii vnímal jako reklamní poutač
včera
Slováci na úvod vydřeli tři body v zápase s Norskem, Rakušané zvládli duel s Británií
včera
Smutní i Karel III. Na královské jezdecké show zemřel voják
včera
Záchytka jako český vynález. První protialkoholní stanice se otevřela před 75 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Američané obviní Raúla Castra. Bratrovi Fidela je přes devadesát
včera
Dostál do branky na MS nepřijede. V Anaheimu neprošel zdravotní prohlídkou
včera
Padlo nečekané rozhodnutí. Soud poprvé řešil případ krádeže lebky svaté Zdislavy
včera
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde bude pršet nejvíc
včera
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
Američané podnikli další úspěšnou vojenskou operaci v zahraničí. Podle prezidenta Donalda Trumpa v Nigérii zlikvidovali druhého nejmocnějšího muže Islámského státu. Na akci se podílela také nigerijská armáda.
Zdroj: Lucie Podzimková