Blinken: Některé změny Hamásu v dohodě o příměří nejsou proveditelné

Palestinské militantní hnutí Hamás odpovědělo na americký plán příměří v Pásmu Gazy s návrhy na několik změn. Některé z těchto změn jsou podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena proveditelné, jiné nikoli, uvedl dnes v Kataru podle serveru The Guardian.

Plán příměří předložil 31. května americký prezident Joe Biden a zahrnuje nejen příměří, ale i propuštění všech rukojmí a výrazné zvýšení humanitární pomoci do Gazy.

V úterý večer Hamás a Palestinský islámský džihád vyjádřily svou připravenost k dohodě o trvalém příměří v Gaze. Nicméně podle nejmenovaného izraelského představitele Hamás odmítl americký plán a změnil hlavní parametry návrhu.

Blinken na společné tiskové konferenci s katarským premiérem Muhammadem binem Abdarrahmánem Ál Sáním v Dohá uvedl, že Hamás mohl odpovědět jednoduše "ano", ale místo toho čekal téměř dva týdny a požádal o řadu změn.

Některé změny jsou proveditelné, jiné ne, uvedl Blinken bez bližších podrobností.

Podle Blinkena tato situace, kdy jedna strana neustále mění své požadavky, vyvolává otázky, zda postupuje s dobrými úmysly. "Je načase, aby se přestalo vyjednávat a začalo se příměří," dodal. Pokud Hamás bude nadále odmítat příměří, bude jasné, že se rozhodli pokračovat ve válce.

Spojené státy plánují v příštích týdnech představit "klíčové prvky plánování včetně konkrétních nápadů na řízení, bezpečnost a rekonstrukci" poválečného Pásma Gazy. 

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Antony Blinken

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy