Bagdád - Irácký premiér Núrí Málikí dnes v projevu ve státní televizi oznámil svou rezignaci na funkci a vyslovil podporu svému nástupci Hajdarovi Abádímu, kterého v pondělí prezident Fuád Masúm pověřil sestavením nové vlády.
"Oznamuji vám, že stahuji svou kandidaturu (na šéfa vlády) ve prospěch bratra Hajdara Abádího, abych usnadnil politický proces vytváření nové vlády," prohlásil v televizi Málikí, po jehož boku stal Abádí a další šíitští politici. Hovořil i o vážné teroristické hrozbě, kterou představují sunnitští radikálové z uskupení Islámský stát.Málikí stojí v čele koalice, která zvítězila v dubnových volbách. Dosud byl přesvědčen, že jedině on měl být pověřen sestavením kabinetu. V Iráku i v zahraničí však v poslední době rostla kritika jeho politiky vůči sunnitům. I část šíitské komunity, k níž Málikí patří, si myslí, že právě to dovedlo Irák k současné krizi. Dosavadní místopředseda parlamentu Abádí se jeví méně polarizující postavou.Málikí zřejmě přišel i o podporu svých dvou největších opor, které měl dosud v zahraničí - USA a Íránu. Abádímu jako designovanému premiérovi už blahopřál Írán, telefonicky s ním hovořil americký prezident Barack Obama a požádal ho, aby sestavil novou vládu co nejrychleji.Funkci premiéra chtěl přitom již potřetí získat Núrí Málikí, který ještě ve středu dával najevo, že se nehodlá zříci moci, a nominaci Abádího na premiéra označil za protiústavní.Málikí se jako poměrně málo známý politik dostal k moci v roce 2006 díky silné americké podpoře po letech, kdy v exilu bojoval proti diktatuře Saddáma Husajna, jehož režim jej v nepřítomnosti odsoudil k smrti. Později však býval kritiky ke svému bývalému nepříteli přirovnáván právě kvůli sklonům k autoritářství a sektářství, které přispěly k opětovnému rozdmýchání občanské války, chaosu v zemi a vzestupu islamistů.
Související
Exploze osvítily oblohu nad Dauhá. Írán provedl odvetu za americký útok
"Ukončili jsme jeho mizerný život." Trump oznámil likvidaci jednoho z lídrů IS
Irák , Núri Málikí (irácký expremiér) , Hajdar Abádí (irácký premiér)
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Epsteinovy spisy lámou Starmerovi vaz. Spasí ho jen zázrak, tvrdí poslanci
před 1 hodinou
Trump sdílel rasistické video proti Obamovi
před 1 hodinou
Lavrov obvinil Ukrajinu z pokusu o atentát na Aleksejeva
před 2 hodinami
Okamura označuje své voliče za „naše občany“. Jde jen o malou a specifickou část českého národa
před 3 hodinami
Z potyčky v bytě v Jaroměři je pokus o vraždu. Policie zadržela podezřelého
před 3 hodinami
První Češi mají premiéru na hrách za sebou. Curleři nestačili na silný kanadský pár
před 3 hodinami
Únorové důchody jsou nižší než lednové. Úřad vysvětlil důvod
před 4 hodinami
Trumpova administrativa dluží čtvrt miliardy dolarů. WHO řeší, zda je vůbec někdy zaplatí
před 5 hodinami
V Moskvě došlo k pokusu o atentát na špičku ruské rozvědky. Aleksejev v nemocnici bojuje o život
před 6 hodinami
Politico: Babiš čelí obviněním, že plně nepřerušil vazby na Agrofert
před 6 hodinami
Pastrňák a Charvátová ponesou českou vlajku na slavnostním zahájení olympiády
před 6 hodinami
Macron chce obnovit dialog s Putinem. Ubohé, směje se Lavrov
před 7 hodinami
„Pokus, za který nic nedáme.“ V Ománu začínají kritické rozhovory mezi USA a Íránem
před 9 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, místy napadne nový sníh
včera
Kdo nahradí Si Ťin-pchinga? V Číně se spekuluje o nástupci i útoku proti Tchaj-wanu k udržení moci
včera
Macinka snížil pomoc Ukrajině na třetinu. Msta na lidstvu, reaguje Lipavský
včera
„50 dolarů, když jej uvidíte do konce.“ Film Melanie Trumpové je propadák, návštěvnost se zřejmě navyšuje uměle
včera
Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině
včera
Myslím, že bych měl jít do nebe, prohlásil Trump. Vykonal prý „obrovské množství dobrých“ věcí
včera
Do roku 2050 téměř vymře třetina známých druhů zvířat, varují vědci. Vytváří obří biotrezor
Lidstvo se jako živočišný druh zatím o svou budoucnost bát nemusí. Na sedmi kontinentech nás žije 8,2 miliardy a očekává se, že do roku 2050 tento počet vzroste na téměř 10 miliard. Ostatní obyvatelé planety jsou na tom však podstatně hůře. Podle Střediska pro biologickou rozmanitost se předpokládá, že do stejného roku 2050 překročí hranici vyhynutí přibližně 30 % známých druhů. Nyní se však objevuje způsob, jak je chránit – nebo alespoň uchovat jejich genomy, aby se v budoucnu mohli na Zemi znovu vrátit.
Zdroj: Libor Novák