Bagdád/Damašek - Němec Jürgen Todenhöfer je první západní spisovatel a novinář, jehož mezi sebe pustili na "reportáž" bojovníci Islámského státu (IS). Strávil mezi nimi deset dní a po návratu řekl stanici CNN, že chce Západ varovat, protože IS bere svou činnost velmi vážně. IS mu prý poskytl písemnou záruku bezpečnosti.
"Jsou oddáni své věci, věří ve stínání hlav, v otroctví, v najímání dětí jako bojovníků, a očekávají, že vbrzku dobudou Evropu. Nejsou to hlupáci. Sešli jsme se s jedním, který právě ukončil právnická studia. Měl výborné pracovní nabídky, ale odmítl je a odešel bojovat. Setkali jsme se s bojovníky z Evropy i ze Spojených států. Jeden byl z New Jersey. Umíte si představit občana New Jersey odcházejícího bojovat s IS?" řekl Todenhöfer.Navštívil irácký Mosul i syrskou Rakku spolu se synem Frederikem a sešel se s těmi, kteří nedávno zabili Američany i Brity. Z cesty se vrátil 16. prosince. "Chci napsat knihu a potřeboval jsem o IS autentický materiál, který získáte jedině na místě. Dělal jsem to tak v případě všech svých knih," řekl Todenhöfer, který odjel navzdory prosbám přátel i rodiny, aby to nedělal.Své poznatky shrnul do několika bodů. Podle něj jsou bojovníci IS chytřejší a nebezpečnější než se politici domnívají. "Za několik měsíců dobyli území o velikosti Británie. Al-Káida je ve srovnání s nimi trpaslík," soudí muž, který byl v minulosti také poslancem za CDU.
Todenhöfer mimojiné řekl, že při zastávce v Benghází bydlel ve stejném hotelu jako americký novinář James Foley, jehož život v srpnu skončil živě přenášenou popravou.
"To šílené video jsem pochopitelně viděl a jednou z mých hlavních obav při cestě do teritorií ovládaných Islámským státem bylo, aby mě nepotkal stejný osud," svěřil se reportérský matador.Byl prý svědkem neustálého přílivu nových bojovníků a nesouhlasí s názorem, že se k IS připojují jenom ztroskotanci. Noví bojovníci ze Západu se prý vyznačují nadšením a přicházejí z Británie, USA, Švédska, Ruska, Francie i Německa. Bojovníci IS jsou prý nejen připraveni, že zemřou, ale někteří smrt i vyhledávají."Když jsme byli v jejich náborovém středisku, přicházelo denně 50 nových zájemců. Zářily jim oči a měli pocit, že přišli do zaslíbené země, že budou bojovat za správnou věc," řekl Todenhöfer. Viděl prý se zbraní i děti, které sice tvrdily, že je jim 13 let, ale vypadaly mnohem mladší.Jeden bojovník z Německa řekl: "Jednou dobudeme Evropu. Není to otázka toho, zda, ale kdy. To je jisté. Pro nás neexistuje nic takového jako hranice. Jsou pouze bojovné fronty, budeme se trvale rozpínat a Evropané si musejí uvědomit, že až přijdeme, nebude to příjemné. Přijdeme se svými zbraněmi a ti, kdo nepřijmou islám nebo nezaplatí islámskou daň, zemřou."IS je podle Todenhöfera schopen zajistit na "svém" území bezpečnost i životní úroveň jako jiné režimy na světě. Byť za IS stojí jedno procento světových muslimů, je tato organizace "schopná vyvolat efekt cunami". "Nelze je porazit bombami ani raketami. IS mohou zastavit jedině umírnění sunnitští muslimové, ne Západ," řekl Todenhöfer.
Související
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Aktuálně se děje
včera
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
včera
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Aktualizováno včera
Policie vyšetřuje útok v rodině na Karlovarsku. Podezřelého hledal i vrtulník
včera
U Zadaru spadlo letadlo na cestě z Česka. Zemřeli dva lidé
včera
Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně
včera
Kimova sestra reagovala na Trumpův záměr jednat se severokorejským vůdcem
včera
V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1
včera
Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka
včera
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
včera
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
včera
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
včera
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
včera
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
včera
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
včera
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
včera
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
včera
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
21. srpna 2026 21:38
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
21. srpna 2026 21:07
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
Na veřejnost unikla nahrávka z privátní akce v New Yorku, na níž americký viceprezident JD Vance posměšně komentuje postoj Kanady v náročných obchodních jednáních. Vance na setkání s dárci prohlásil, že se kanadský premiér Mark Carney snaží před prezidentem Donaldem Trumpem vystupovat zbytečně tvrdě, přestože Ottawa v klíčových otázkách nakonec ustupuje.
Zdroj: Libor Novák