Bejrút - Islámští radikálové dnes pohrozili akcí proti libanonským vojákům, které drží už od srpna jako rukojmí. Stalo se tak nedlouho po zásahu libanonských bezpečnostních sil v největší věznici země Rumíjá. Tam jsou zadržováni islamisté.
Policie do vězení vtrhla poté, co vyšetřování ukázalo, že někteří z tamních vězňů si telefonovali s mužem na svobodě, který se v sobotu odpálil jako sebevražedný atentátník a společně s dalším útočníkem zabil devět lidí.
Část vězňů dnešní zásah v káznici, nacházející se nedaleko metropole Bejrútu, rozhořčil a na protest zapálili matrace. Věznice Rumíjá má podle agentury Reuters kapacitu kolem 1500 vězňů, v současnosti je v ní ale natěsnáno na 3700 zadržovaných.
"V důsledku zhoršení bezpečnosti v Libanonu uslyšíte překvapivé zprávy týkající se osudu našich zajatců," uvedla fronta An-Nusra na svém twitterovém účtu. Islamisté zadržují dvě desítky libanonských vojáků, které zajali v srpnu při bojích příslušníků fronty An-Nusra a Islámského státu s armádou. Únosci čtyři vojáky už zabili a v prosinci pohrozili smrtí dalších. Násilnosti souvisejí s válkou v sousední Sýrii.
V sobotu se v kavárně ve městě Tripolis na severu Libanonu odpálili dva sebevražední atentátníci. Při útocích zahynulo nejméně devět osob, dalších více než 30 lidí bylo zraněno.
Al-Nusra (An-Nusra) vyrostla z irácké al-Káidy, která ji v současnosti používá jako svoji prodlouženou ruku v Sýrii. Její vznik se datuje do poloviny roku 2011 s podporou skupiny Islámský stát v Iráku. I přesto, že al-Nusra vznikla a aktivně bojovala již dříve, až na konci roku 2011 byl vytvořen pevný management organizace, kompletní propojení s regionálními partnery, jmenování vojenských i náboženských lídrů, logistika a další věci nezbytné k fungování skupiny tohoto typu.
Svůj vznik oznámila v lednu 2012 a stala se jednou z nejsilnějších a nejefektivnějších opozičních ozbrojených skupin, jelikož operuje v 11 z celkem 14 syrských provincií, zejména v Idlibu, Aleppu a Dajr az-Zóru. Al-Nusra je zodpovědná za množství sebevražedných útoků, přičemž je často skupině přisuzován jeden z největších počtů obětí mezi syrskými civilisty. V důsledku toho a jejího napojení na al-Káidu nechaly Spojené státy al-Nusru v prosinci roku 2012 zařadit na seznam teroristických organizací, uvedl Ústav mezinárodních vztahů.
V čele skupiny stojí respektovaný islamista Abú Muhammad al-Džúlání, který byl propuštěn na svobodu ze syrského vězení v roce 2011. Počet jejích členů dosahuje 5000 – 7000, množství bojovníků se nicméně pramen od pramenu liší. Cílem al-Nusry je vytvoření islámského státu založeného na zákonu šarí´a a její bojovníci dokonce implementovali islámské principy v oblastech, které se jim podařilo dostat pod svoji kontrolu.
Zdroj: YouTubeSouvisející
Izrael údajně použil v Libanonu široce zakázanou kazetovou munici
Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
před 3 hodinami
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
před 4 hodinami
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
před 5 hodinami
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 6 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 7 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 8 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 8 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 9 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 9 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 9 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 10 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 11 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 12 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 12 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 13 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 14 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 15 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 16 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
Protidrogová policie se den po propuštění Karlose Vémoly z vazby na kauci rozhodla odhalit, o co přesně v ostře sledované kauze jde. Některým obviněným v případu hrozí až 18 let za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě