Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes schválil vládu, kterou sestavil jeho spojenec a nový premiér Binali Yildirim. Prosazení prezidentského systému ale tak snadn nebude.
Erdogan povede první schůzi nového kabinetu, která se bude konat v středu. Agentura AP napsala, že ve vládě budou nejbližší prezidentovi spojenci.
Yildirim nahradil premiéra Ahmeta Davutoglua, který odstoupil po neshodách s Erdoganem. Vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) v neděli Yildirima zvolila novým předsedou, což Erdoganovu spojenci a bývalému ministrovi dopravy zajistilo funkci předsedy vlády.
Podle Reuters si vládní funkce udrželo několik lidí, kteří i v minulém kabinetu odpovídali za ekonomické rezorty. Mezi pěti místopředsedy vlády zůstal Mehmet Şimşek, který má důvěru investorů. Ministrem financí zůstává Naci Agbal, na post ministra hospodářství se vrací Nihat Zeybekci, který tuto funkci zastával do loňského listopadu. Diplomacii dál povede Mevlüt Çavuşoglu a novým ministrem pro styk s Evropskou unií se stal dosavadní mluvčí AKP Ömer Çelik.
Erdogan chce ústavu změnit tak, aby umožnila buď zavedení exekutivního prezidentského systému, nebo přechodného opatření, jež umožní prezidentovi zachovat si vazby na politikou stranu. Vůdce turecké nacionalistické Strany národní akce (MHP) Devlet Bahçeli dnes řekl, že je proti oběma variantám.
V parlamentu dnes řekl, že posílení prezidentových pravomocí by nevyhnutelně vedlo k despotismu a z dlouhodobého hlediska by to nebylo výhodné. Vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) přitom s nacionalisty počítala jako se spojenci při hlasování o ústavní změně, která je pro zavedení prezidentského systému nezbytná.
Agentura Reuters připomněla, že MHP čelí vnitrostranickým sporům a že se několik set členů snaží Bahçeliho donutit, aby z čela strany odstoupil. Vede ji více než 20 let a Bahçeli donedávna dával najevo, že on a jeho stoupenci ve straně jsou ochotni Erdoganovi v prosazení ústavní změny pomoci.
Turecký odvolací soud právě dnes uznal právo odbojné části MHP svolat mimořádný sjezd, který by donutil Bahçeliho k odstoupení a který by zvolil nové vedení. Před více než týdnem turecká policie z iniciativy vzbouřenců konání sjezdu zabránila.
Související
Trump chce prodat Turecku letouny F-35. Zničíte rovnováhu sil na Blízkém východě, varuje Netanjahu
Turecko šikanuje Kypr. Organizátor COP31 zablokoval zemi šéfující Radě EU
Turecko , Recep Tayyip Erdogan , Binali Yildirim
Aktuálně se děje
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
19. července 2026 20:50
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
19. července 2026 19:38
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
19. července 2026 18:24
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
19. července 2026 17:05
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
19. července 2026 15:50
Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět
Jihoukrajinské město Nikopol se v hlavních zprávách objevuje jen zřídka, neboť zůstává ve stínu hrozeb spojených s nedalekou okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnou, která leží přímo na protějším břehu řeky. Podle místních úřadů je však toto frontové město terčem útoků prakticky každý den od samého počátku ruské invaze. Vzhledem k bezprostřední blízkosti nepřátelských pozic, jež jsou na druhém břehu Dněpru vzdálené pouhé tři kilometry, čelí civilní obyvatelé permanentnímu riziku náletů bezpilotních letounů s krátkým doletem. Místní dobrovolníci potvrzují, že ačkoliv si na neustálé nebezpečí do jisté míry zvykli, všudypřítomný strach je nikdy zcela neopouští a je nesmírně obtížné sledovat, jak toto napětí doléhá na starší či hendikepované spoluobčany.
Zdroj: Libor Novák