Bejrút - Vleklý politický spor v Libanonu je u konce, prezidentem země se stane bývalý armádní velitel Michel Aún (81). I dnešní hlasování v parlamentu bylo ale značně chaotické.
Zisk prezidentského křesla pro Aúna je součástí politické dohody, která počítá s jmenováním sunnitského vůdce Saada Harírího premiérem.
V prvním kole Aún získal 84 hlasů od 127 přítomných poslanců, což bylo o dva méně, než potřeboval k vítězství. V dalších kolech bylo zase odevzdáno více hlasovacích lístků, než bylo v sále zákonodárců.
Aúnovi v následujících kolech hlasování stačila již jen podpora 65 poslanců, nakonec získal 83 hlasů. Generál je křesťan, ale podpořil ho i radikální Hizballáh.
Ve svém prvním projevu po zvolení nový prezident slíbil bojovat s terorismem a zabránit tomu, aby regionální konflikty zasáhly i Libanon. Na mysli měl zejména současné konflikty v sousední Sýrii a v Iráku. Jeho vláda prý bude čelit terorismu "i preventivními kroky", dokud ho zcela nevykoření. Jakékoli řešení války v Sýrii podle něj musí zahrnovat i návrat syrských uprchlíků, kteří se teď nacházejí v Libanonu. Podle libanonských představitelů jich v zemi žije na 1,5 milionu. "Syrské tábory v Libanonu se nesmějí změnit v úkryty radikálů," dodal Aún.
Podle libanonských zvyklostí dělení hlavních funkcí mezi šíity, sunnity a křesťany má být prezidentem maronitský křesťan, premiérem sunnitský muslim a šéfem parlamentu šíita.
Související
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
Libanonský lídr se tvrdě pustil do Íránu. Teherán obvinil ze zneužívání
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
před 1 hodinou
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
před 2 hodinami
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
před 3 hodinami
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
před 4 hodinami
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
před 4 hodinami
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
před 5 hodinami
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
před 6 hodinami
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
před 6 hodinami
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
před 7 hodinami
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
před 8 hodinami
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
před 9 hodinami
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
včera
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
včera
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
včera
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
Fotbaloví fanoušci se dočkali. Ve čtvrtek večer středoevropského času vypuklo 23. fotbalové mistrovství světa, navíc takové, jaké svět dosud neviděl. Poprvé se koná ve třech zemích (v USA, Kanadě a Mexiku) a poprvé se ho účastní rekordních 48 týmů. První z trojice pořadatelských zemí se představila již v první hrací den, konkrétně Mexiko. To v Mexico City hostilo v zahajovacím zápase šampionátu (mimochodem, stejný zahajovací duel mělo fotbalové MS před 16 lety) Jihoafrickou republiku v rámci skupiny A. Africký celek doplatil na své chyby v obraně a nedisciplinovanost. Mexičané toho díky své síle dokázali využít a dokráčeli si k radosti domácích příznivců pro úvodní výhru 2:0.
Zdroj: David Holub