Palestinský premiér poprvé vedl zasedání vlády v Gaze

Gaza - Premiér palestinské samosprávy Ramí Hamdalláh dnes poprvé předsedal zasedání palestinské vlády v Gaze. Pásmo doposud ovládal radikální Hamas. Ten ale nedávno oznámil, že hodlá umírněnějšímu Fatahu předat administrativní kontrolu nad územím.

Hamas se Pásma Gazy zmocnil v roce 2007, zatímco Fatah předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse si podržel vládu na Západním břehu Jordánu.

Hamas sice vyhrál v roce 2006 na palestinských územích volby, odmítal se ale vzdát násilí, což mělo zásadní dopad na to, jak byl vnímán mezinárodní společenstvím, které zavedlo sankční opatření a doufalo v brzké konání nových voleb. O rok později se Hamas nakonec po souboji s konkurenčním Fatahem, který s ním nechtěl do koalice, ujal moci v Pásmu Gazy. Při bojích mezi oběma stranami v červnu 2007 v Gaze přišlo o život více než 100 lidí.

To, že se palestinské frakce dosud nebyly schopny dohodnout na společném vedení, podle expertů maří řešení palestinského konfliktu s Izraelem. Izrael stejně jako USA považuje Hamas za teroristickou organizaci a odmítá jednat s vládou, v níž by byl zastoupen Hamas. Mírové rozhovory stagnují od roku 2014.

K předání kontroly nad Pásmem Gazy vládě v Ramalláhu se podle agentury Reuters hnutí Hamas rozhodlo v září kvůli neustále zhoršující se ekonomické situaci v enklávě. Hamas je silně oslabený izraelskou a egyptskou blokádou, třemi válkami s Izraelem a nedostatkem elektřiny kvůli tomu, že Abbás v červnu zastavil platby Izraeli za dodávky elektřiny do Gazy. Hospodářskou situaci výrazně zhoršil i diplomatický spor kolem Kataru, který byl jedním z hlavních sponzorů Gazy.

Při svém pondělním uvítacím ceremoniálu Hamdalláh řekl, že sjednocení palestinské vlády je jedinou cestou k vytvoření mezinárodně uznaného palestinského státu. Izrael se naopak k situaci vyjádřil skeptický a zdůraznil, že Hamas má nadále v Gaze ozbrojené křídlo, jehož cílem je zničit Izrael.

"Pro ty, kterým jde o usmíření, máme jednoduchý vzkaz: uznejte izraelský stát, rozpusťte ozbrojené křídlo Hamasu a zruště vazby na Írán, který nás chce zničit," uvedl dnes  v reakci na dění v Gaze izraelský premiér Benjamin Netanjahu, čímž v zásadě zopakoval pondělní stanovisko člena jeho kabinetu, že Hamas má ozbrojené křídlo, které bude nadále představovat pro Izrael nebezpečí.

Související

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael otevřel stěžejní přechod Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Pustí do něj 50 Palestinců

Hraniční přechod Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem se v pondělí znovu otevřel pro omezený pohyb osob. Podle vyjádření izraelského bezpečnostního představitele je přechod přístupný pro pěší, což umožní limitovanému počtu Palestinců opustit enklávu nebo se do ní vrátit. Egyptský úředník upřesnil, že během prvního dne fungování by mělo hranici překročit padesát osob v každém směru.

Více souvisejících

Pásmo Gazy Hamás Fatah Izrael Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti

Než česká fotbalová reprezentace odletěla do zámoří, kde se od 11. června účastní letošního světového šampionátu, musel velezkušený fotbalový stratég Miroslav Koubek rozhodnout, kteří tři čeští reprezentanti přijdou o start na velké fotbalové akci. Jednalo se o nejtěžší moment v jeho bohaté trenérské kariéře, jak sám říkal. Nakonec se rozhodl, že s sebou do USA a Mexika nevezme záložníky Pavla Buchu a Tomáše Ladru a útočníka Christopha Kabonga. Češi už jsou od pondělí v Americe a nejenže stihli trénink, ale také navštívili baseballový zápas či generální konzulát v New Yorku, kde se představitelé reprezentace setkali s českým velvyslancem Miloslavem Staškem.

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1

Česká fotbalová reprezentace se navnadila na blížící se světový šampionát nejlepším možným způsobem. Ve svém posledním přípravném zápase v New Jersey totiž přehrála Guatemalu 3:1. Svěřenci kouče Miroslava Koubka šli jako první do vedení, když se už po jedenácti minutách hry trefil Schick. Na poločasovou pauzu se sice šlo do kabin za nerozhodného stavu 1:1, ale o vítěznou trefu se postaralo duo slávistických hříšníků Douděra-Chorý, aby jistotu výhry zpečetil svým presinkem při rozehrávce Guatemalců Višinský.

včera

včera

Ilustrační foto

Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí

Válečný konflikt v Íránu má drtivé dopady na globální zásobování potravinami a miliony lidí kvůli němu čelí akutnímu hladu. Světový potravinový program (WFP) Organizace spojených národů oznámil, že naplno nastává krizový scénář, před kterým organizace varovala již v březnu. Tehdy analytici odhadovali, že pokud blízkovýchodní konflikt povede k prudkému růstu cen ropy, může do stavu akutního nedostatku jídla upadnout až 45 milionů obyvatel planety.

včera

Joseph Aoun

Libanonský lídr se tvrdě pustil do Íránu. Teherán obvinil ze zneužívání

Libanonský prezident Joseph Aoun podrobil v exkluzivním rozhovoru pro stanici CNN ostré kritice Írán, který obvinil ze zneužívání své země jako pouhého vyjednávacího nástroje v konfliktu se Spojenými státy a Izraelem. Vůdce válkou zmítaného státu rázně vyzval Teherán, aby okamžitě přestal zasahovat do libanonských vnitřních záležitostí. Podle prezidentových slov jsou obyvatelé Libanonu již unaveni neustálými boji mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh, které disponuje masivní íránskou podporou a funguje jako stát ve státě.

včera

Prezident Trump hostí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona

Macron zvažuje, že pro upevnění vztahů s Trumpem vytáhne eso z rukávu

Francouzský prezident Emmanuel Macron zvažuje, že pro upevnění vztahů se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem využije jeden z nejvýznamnějších diplomatických nástrojů. Během nadcházejícího summitu zemí G7 plánuje uspořádat soukromou večeři pro dva v honosném prostředí paláce ve Versailles. 

včera

Ilustrační foto

Co způsobí super El Niño? Asie se chystá na devastační dopady extrémního počasí

Organizace spojených národů varovala, že se svět musí připravit na blížící se návrat klimatického jevu El Niño, který s sebou přináší nárůst globálních teplot a extrémní výkyvy počasí. Světová meteorologická organizace (WMO) uvedla, že pravděpodobnost vzniku tohoto silného přírodního jevu do září je 80% a do listopadu stoupá až na 90 %. Odborníci vyjadřují znepokojení zejména proto, že El Niño přichází v době probíhající změny klimatu způsobené člověkem, což může výrazně zesílit jeho dopady. Jedním z nejvíce ohrožených regionů bude Asie, kde intenzivní vlny veder a sucha vystaví obrovskému tlaku tamní zemědělství, energetické sítě a zásoby vody.

včera

včera

Andrej Babiš

Úřad vlády vstoupil do historicky první stávky. Babiše to prý mrzí

Ve Strakově akademii vypukla historicky první stávka tamních zaměstnanců. Téměř šest desítek pracovníků Úřadu vlády tímto způsobem vyjádřilo svůj nesouhlas s plánovanou reorganizací, kterou kabinet schválil v průběhu letošního května s platností od prvního července. Chystané změny počítají s přesunem klíčových nadresortních agend, jako jsou lidská práva, rovnost žen a mužů, problematika závislostí či duševní zdraví, pod jednotlivá ministerstva. Odborová organizace Straka varuje, že tento krok povede k rozpadu odborného zázemí, propouštění a celkovému oslabení státní služby.

včera

Izraelská armáda

Izrael během války s Íránem tajně rozmístil elitní vojenské jednotky v Ázerbájdžánu

Izrael během války s Íránem tajně rozmístil své elitní vojenské a zpravodajské jednotky v Ázerbájdžánu, což bylo součástí širší sítě utajených stanovišť po celém Blízkém východě usnadňujících operace proti Teheránu. Podle zdrojů CNN obeznámených se situací působily tyto síly na několika místech v jižním Ázerbájdžánu v bezprostřední blízkosti íránských severních hranic. Nejbližší z těchto bodů se nacházel pouhých 60 mil od íránského města Tabríz, které se během konfliktu stalo terčem izraelských úderů.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Celé znění Zelenského dopisu Putinovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zaslal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi otevřený dopis, ve kterém ho vyzval k osobnímu setkání s cílem ukončit válečný konflikt. Dopis přináší Zelenského pohled na čtyřletý střet a poukazuje na to, že zatímco odhodlání Ukrajinců zůstává nezlomené, většina Rusů je již důsledky války unavena a přeje si mír.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj poslal Putinovi dopis. Vyzval ho k osobnímu setkání

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v otevřeném dopise obrátil přímo na ruského vůdce Vladimira Putina a vyzval ho k osobnímu jednání o ukončení válečného konfliktu. Tento veřejný apel představuje vůbec první přímý dopis, který Zelenskyj Putinovi adresoval od zahájení plnohodnotné ruské invaze v roce 2022. Text listu zároveň obsahuje rozsáhlou kritiku dosavadního šestadvacetiletého působení ruského prezidenta u moci a reaguje na měnící se mezinárodní situaci.

včera

Kongres Spojených států amerických (United States Congress)

USA navzdory Trumpovi schválily rozsáhlý balík pomoci Ukrajině a tvrdé sankce proti Rusku

Americká Sněmovna reprezentantů schválila rozsáhlý balík pomoci pro Ukrajinu spojený s tvrdými sankcemi proti Rusku, čímž více než tucet republikánských zákonodárců vystoupil proti vůli vlastního vedení i prezidenta Donalda Trumpa. Výsledné hlasování v poměru 226 ku 195 hlasům představuje první velké proukrajinské opatření během Trumpova druhého funkčního období. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson přitom ještě před hlasováním naléhal na členy své strany, aby návrh odmítli a poskytli prezidentovi prostor pro vyjednávání s Ruskem.

včera

Letní počasí, ilustrační foto

Víkendové počasí bude nejteplejší na jihu Moravy

První červnový a tím pádem i ryze letní víkend klepe na dveře. Rozhodně ale nebude tropický. Nejtepleji bude v neděli na jihu Moravy, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). I ve volných dnech ale může zapršet. 

4. června 2026 21:58

Novinky z vyšetřování bývalého prince Andrewa. Řeší se i případ z roku 2002

Policejní vyšetřování bývalého prince Andrewa se má nově soustředit i na incident ze začátku tohoto tisíciletí. Syn zesnulé královny Alžběty II. je podezřelý z údajného obtěžování ženy na dostizích. Informovala o tom britská média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy