Damašek - Síly věrné syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi brzy zahájí operaci s cílem opětovně získat severozápadní město Idlib a další oblasti na východě Sýrie. Řekl to dnes Alí Akbar Velajátí, poradce íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího.
Informovala o tom agentura Reuters. Většinu provincie Idlib a jejího stejnojmenného hlavního města kontroluje džihádistická aliance Tahrír aš-Šám (dříve An-Nusra), která je někdejší odnoží mezinárodní teroristické sítě Al-Káida. Syrské a ruské nálety v oblasti si vyžádaly životy stovek civilistů.
„Brzy bude osvobozena východní Sýrie a pak okolí Idlibu," uvedl Velajátí. V úterý se setkal s Asadem, který oznámil, že syrská vojska a jejich spojenci budou bojovat i po skončení operace v Dajr az-Zauru, kde vytlačují radikály z Islámského státu z jejich posledních bašt.
Asadova poradkyně Busajna Šábánová následně v televizním rozhovoru řekla, že turecké a americké jednotky jsou na syrském území ilegálně a vláda se k nim proto bude chovat jako k "okupantům". Syrská armáda podle ní rovněž hodlá „osvobodit" Rakku, kterou z rukou IS v polovině října dobyly arabsko-kurdské milice SDF s podporou USA.
Už minulý týden Velajátí řekl, že syrská armáda brzy obrátí pozornost na Rakku a dobude ji z rukou arabsko-kurdských milicí. Poradce íránského duchovního vůdce obvinil SDF a Spojené státy ze snahy Sýrii rozdělit, což se podle něj projevuje zejména na jejich činnosti v Dajr az-Zauru.
Syrská armáda nyní s ruskou podporou bojuje proti IS ve východní provincii Dajr az-Zaur, hlavně na západním břehu řeky Eufrat. V této provincii, která je bohatá na ropu, proti radikálům bojují rovněž arabsko-kurdské milice. Ty se však soustřeďují spíše na východní břeh řeky.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině
před 1 hodinou
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
před 2 hodinami
Trump poslech vedení armády. Přestal bombardovat Írán
před 3 hodinami
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
před 3 hodinami
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
před 4 hodinami
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 4 hodinami
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 5 hodinami
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 7 hodinami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
Přes 300 tisíc lidí již muselo opustit své domovy ve Francii a Španělsku kvůli rozsáhlým požárům, které obě země trápí už několik dní. Největší obavy budí požár v jihozápadní Francii, kde se plameny blíží k Bordeaux. Hasičům se zde zatím nedaří dostat živel pod kontrolu, informovala BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková