Rijád - V Libanonu převládá názor, že premiér Saad Harírí je zadržován v Saúdské Arábii proti své vůli. Libanonští představitelé se chtějí obrátit na další arabské země, aby pomohly Harírího dostat zpět do vlasti.
Premiér v sobotu nečekaně rezignoval, ale prezident Michel Aún demisi nepřijal. Saúdská Arábie popírá, že Harírího, který má dlouhodobé svazky s královstvím, zadržuje. Nečekaná rezignace ale přiživuje spekulace.
Podle nich se Harírí ocitl uprostřed boje regionálních mocností Saúdské Arábie a Íránu. Když svůj krok odůvodňoval, řekl, že se bojí o svůj život a že v Libanonu vládne atmosféra podobná té, v níž byl zavražděn jeho otec Rafík Harírí.
Vražda se připisovala kruhům napojeným na Sýrii, což je hlavně šíitský Hizballáh. Tuto organizaci podporuje Írán a společně bojují na straně syrské vlády v Sýrii. Podle Rijádu ovládl Hizballáh politický systém v Libanonu.
Harírí zprávy o svém nedobrovolném pobytu v Saúdské Arábii veřejně nepopřel. V rezignačním projevu, který učinil ze Saúdské Arábie, ale kritizoval Hizballáh a Írán.
"Libanon chce požádal arabské státy, aby vyvinuly tlak na Saúdskou Arábii a dosáhly Harírího propuštění. Jeho zadržování v Rijádu je útok na naši suverenitu. Naše čest je jeho čest," sdělil dnes zdroj Reuters. Televize Al-Manár, blízká Hizballáhu, oznámila, že prezident Aún se kloní k diplomatickému řešení, aby "vyjasnil tajemství kolem Harírího rezignace". Harírí je v Bejrútu stále považován za premiéra.
Parlamentní blok Hizballáhu dnes vyzval Saúdskou Arábii, aby se přestala vměšovat do libanonských záležitostí. Poslanec Hasan Fadlalláh řekl, že tento blok stojí za prezidentem Aúnem, který odmítl rezignaci přijmout.
Libanonský ministr zahraničí Džibrán Básil prohlásil, že o svých politicích rozhoduje Libanon. "Jsme to my, kdo rozhoduje o tom, kdo nás zastupuje. A jsme to my, kdo rozhoduje, zda tyto lidi odvoláme," napsal na twitteru.
V důsledku rostoucího napětí mezi oběma zeměmi Saúdská Arábie dnes vyzvala své občany, kteří žijí v Libanonu, či ho navštěvují, aby zemi okamžitě opustili, informovala saúdskoarabská tisková agentura.
Související
Prodej F-35 Saúdské Arábii může zásadně přetvořit Blízký východ. Netanjahu čelí kritice, že obchod nezastavil
Trump navrhnul sebrat televizi licenci za dotaz na vraždu Chášukdžího. Takové věci se dějí, reagoval
Saúdská Arábie , libanon , Saad Harírí , Hizballáh , Írán
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 11 minutami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 34 minutami
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 1 hodinou
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 2 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 3 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 3 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 4 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 5 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 7 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 8 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 8 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 9 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 10 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 11 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 12 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
Americké ministerstvo války učinilo zásadní krok k transformaci moderního válčení spuštěním nové platformy GenAI.mil. Podle vojenské expertky Emelie Probasco představuje tento nástroj „kritický první krok“, který má americkým vojákům a civilním zaměstnancům Pentagonu umožnit bezpečné experimentování s umělou inteligencí přímo v jejich každodenní pracovní agendě.
Zdroj: Libor Novák