Saad Harírí

Saad Harírí

Kandidátem na sestavení libanonské vlády je expremiér Harírí

Kandidátem na úřad příštího libanonského premiéra je Saad Harírí, který už tuto funkci v minulosti zastával. Konzultace o nové vládě mají začít příští týden. Ta minulá podala demisi po ničivém výbuchu v bejrútském přístavu, při němž v srpnu zemřelo přes 190 lidí.
Libanon

Slzný plyn a vodní děla. V Libanonu dál zuří protesty, desítky zraněných

Při protivládních protestech v libanonské metropoli Bejrútu byly v noci na dnešek zraněny desítky lidí. Policie proti davu použila slzný plyn a vodní děla, informoval zpravodajský server BBC. Prezidentský úřad dnes oznámil, že až na čtvrtek odkládá jednání o budoucím premiérovi, původně plánovaná na dnešek.
Libanon

Libanon chce na premiéra nominovat opět Saada Harírího

Libanonský podnikatel Samír Chatíb dnes oznámil, že existuje shoda na opětovné nominaci Saada Harírího premiérem. Chatíb to podle agentury Reuters uvedl po jednání s vysoce postavenými sunnitskými náboženskými vůdci. Ještě v týdnu se přitom objevily informace, že žhavým kandidátem na nového předsedu vlády je právě Chatíb, na jehož nominaci se shodly hlavní politické strany. A sám Harírí, který odstoupil kvůli protestům, se v listopadu nechal slyšet, že se nebude znovu ucházet o pozici šéfa vlády.
libanon

Demonstranti v Libanonu blokovali ulice, jeden byl zastřelen

Tisíce demonstrantů v úterý zablokovaly ulice v Bejrútu a dalších částech Libanonu v reakci na vyjádření prezidenta Michela Aúna o tom, že pro vytvoření nové vlády bude potřeba více času. Při protestech byl jeden z demonstrantů zastřelen, uvedla agentura Reuters.
Michel Aún

Masové protesty v Libanonu nepolevují, prezident je ochoten jednat s demonstranty

Libanonský prezident Michel Aún oznámil, že je připraven na dialog s demonstranty, kteří v zemi už přes týden protestují proti vládě. Chce prý společně s nimi nalézt nejlepší řešení současné krize v zemi. Libanon, jehož populace čítá šest milionů lidí včetně milionu syrských uprchlíků, se nyní potýká s bezprecedentní vlnou protestů proti politickým elitám. Lidé jim dávají za vinu stávající hluboké ekonomické potíže.
Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Izraelská letadla udeřila v Sýrii, zmařila útok vražedných dronů

Dva izraelské drony dnes brzy ráno havarovaly na jižním předměstí Bejrútu, které je baštou radikálního hnutí Hizballáh. Incident odsoudil libanonský premiér Saad Harírí, podle kterého se drony dají považovat za otevřený útok na svrchovanost Libanonu. Izraelská letadla v sobotu večer zároveň udeřila poblíž syrské metropole Damašku na íránské síly.
Mike Pompeo

Pompeo jedná v Libanonu, letadlo to muselo vzít z Izraele oklikou

Předseda libanonského parlamentu Nabí Barrí dnes při setkání s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem řekl, že americké sankce proti libanonskému Hizballáhu mají negativní dopad na Libanon a Libanonce. Pompeo přicestoval na dvoudenní návštěvu v rámci své blízkovýchodní cesty, při níž se snaží poukázat na nebezpečí vlivu Íránu. Hizballáh je šíitská organizace zastoupená v libanonském parlamentu a podporovaná Teheránem. USA ji ale řadí k teroristickým skupinám.
Libanon

Premiérem Libanonu má být opět Harírí, ve volbách přitom paběrkoval

Bejrút - Více než polovina libanonských poslanců nominovala na nového premiéra sunnitského politika Saada Harírího. Shodli se na tom během konzultací s prezidentem Michelem Aúnem, informovala televizní stanice Al-Džadíd. Harírího, který post zastával už v předchozím kabinetu, tak prezident nejspíš opět pověří sestavením vlády.
Nový egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

Harírí navštívil Káhiru a jednal s prezidentem Sísím

Káhira - Saad Harírí, který 4. listopadu ze Saúdské Arábie rezignoval z postu libanonského premiéra, se dnes zastavil v Káhiře. Tam se setkal s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Od soboty byl Harírí v Paříži, kde se setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
Emmanuel Macron

Libanonský premiér odletí za Macronem do Francie

Bejrút/Moskva/Göteborg - Libanonský premiér Saad Harírí, který před dvěma týdny oznámil nečekaně ze Saúdské Arábie svou rezignaci, dnes odmítl, že by byl v této zemi zadržován proti své vůli. Uvedl, že v Rijádu jedná "o budoucnosti situace v Libanonu a jeho vztahů s okolními arabskými zeměmi".

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 16 minutami

před 42 minutami

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 1 hodinou

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Políček mezinárodnímu právu: Švýcarsko zamítlo rozhodnutí evropského soudu o klimatu

Dolní komora švýcarského parlamentu ve středu hlasovala proti návrhu, který by Švýcarsko zavázal k intenzivnějšímu boji proti globálnímu oteplování. Tento krok by mohl povzbudit další země k odporu vůči vlivu mezinárodních soudů, uvedl server Swiss Info.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy