Útok v Nice odsoudili i představitelé islámu a muslimských zemí

Představitelé muslimských zemí i někteří islámští duchovní vůdci odsoudili dnešní útok v Nice, při kterém zemřeli tři lidé a při kterém útočník volal arabsky Alláhu akbar (Bůh je velký). Francouzská policie věc vyšetřuje jako teroristmus. "Takové činy odporují tolerantnímu učení islámu a všech božských náboženství," oznámil velký imám káhirské univerzity Al-Azhar.

Kritiku vzbudil expremiér Malajsie, který krátce před útokem v jihofrancouzském městě zveřejnil prohlášení, podle kterého mají muslimové "právo zabít miliony Francouzů za masakry v minulosti".

Za "ohavný" útok v Nice označil velký imám univerzity Al Azhar, který zastává jednu z nejrespektovanějších funkcí pro sunnitské muslimy. Varoval také před "stupňováním rétoriky násilí a nenávisti" a vyzval, aby "převážil hlas rozumu".

Útok odsoudila rovněž Francouzská rada muslimské víry (CFCM) a francouzské vyznavače islámu vybídla, aby v solidaritě s oběťmi a jejich blízkými zrušili oslavy narození proroka Mohameda, jehož výročí letos připadá na dnešek.

Svůj nesouhlas s "ohavným" činem vyjádřil designovaný libanonský premiér Saad Harírí. "Terorismus nezná náboženství a všichni muslimové jsou vyzváni, aby tento zločin, který se nijak netýká islámu ani Proroka lásky, odmítli," napsal na twitteru.

Útok jako "extremistický" odmítla také Saúdská Arábie. V tamním městě Džidda byl dnes pobodán člen ochranky francouzského konzulátu. Za Francii se postavily i Spojené arabské emiráty. "Ujišťujeme, že řeč násilí a extremismu nás nereprezentuje," napsal šéf tamní diplomacie. Čin silně odsoudil rovněž Katar.

Řada muslimských zemí včetně těch, které dnes Francii vyjádřily solidaritu, tento týden zaznamenala vlnu kritiky na adresu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v reakci na nedávnou vraždu francouzského učitele dějepisu islámským extremistou čečenského původu hájil svobodu projevu a právo na zveřejňování karikaturních vyobrazení islámského proroka Mohameda.

K tomu se dnes vyjádřil i expremiér převážně muslimské Malajsie Mahathir Mohamad, který zároveň vraždu na učitele Samuela Patyho odsoudil. "Muslimové mají právo být rozzlobení a zabít miliony Francouzů za masakry v minulosti. Až na výjimky však muslimové zákon 'oko za oko' neuplatnili. Muslimové to neudělali. Francouzi by neměli," napsal Mahathir v prohlášení, které umístil i na svůj twitter.

"Protože všechny muslimy a jejich náboženství viníte z činů jednoho rozzlobeného člověka, muslimové mají právo potrestat Francouze," dodal 95letý muž, který je v muslimském světě respektovaným lídrem, píše agentura Reuters. Twitter příspěvek po intervenci francouzské vlády stáhl, píše agentura AFP. Americká společnost Mohamadovo vyjádření již dříve označila jako sdělení podněcující násilí, bylo však podle ní ve veřejném zájmu, aby na sociální síti zůstalo.

Somálská prezidentská kancelář dnes oznámila, "že hluboce lituje jakéhokoli znesvěcení víry a posvátnosti muslimů, včetně urážek proroka Mohameda pod záminkou svobody projevu". Dnešní útok v Nice nezmínila, poznamenává agentura AP. Ve východoafrické zemi tento týden lidé také protestovali proti prezidentovi Macronovi. Somálsko zároveň varovalo, že "jakékoli činy zraňující city muslimů slouží zájmům extremistických skupin" a lidé by se jich měli za každou cenu vyvarovat.

Související

Saad Harírí

Kandidátem na sestavení libanonské vlády je expremiér Harírí

Kandidátem na úřad příštího libanonského premiéra je Saad Harírí, který už tuto funkci v minulosti zastával. Konzultace o nové vládě mají začít příští týden. Ta minulá podala demisi po ničivém výbuchu v bejrútském přístavu, při němž v srpnu zemřelo přes 190 lidí.

Více souvisejících

Saad Harírí teroristický útok v Nice (29.10.2020) islám Francie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 8 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy