Demonstranti v Libanonu blokovali ulice, jeden byl zastřelen

Tisíce demonstrantů v úterý zablokovaly ulice v Bejrútu a dalších částech Libanonu v reakci na vyjádření prezidenta Michela Aúna o tom, že pro vytvoření nové vlády bude potřeba více času. Při protestech byl jeden z demonstrantů zastřelen, uvedla agentura Reuters.

Bezprecedentní vlna protestů proti politikům, kterým nespokojení Libanonci přičítají vinu za ekonomické potíže, se vzedmula v polovině října.

Aún podle agentury AP v dnešním televizním rozhovoru uvedl, že může trvat i několik dní, než stanoví datum pro rozhovory se šéfy parlamentních stran, které by měly vyústit ve jmenování nového premiéra. V rozporu s požadavky demonstrantů také uvedl, že ve vládě by měli zasednout technokraté spolu s politiky. Premiér Saad Harírí rezignoval 29. října v důsledku masových protestů, hlava státu nicméně odmítla v interview vyloučit, že Harírího znovu jmenuje.

Prohlášení Aúna vyvolalo okamžité protesty, na mnoha místech Libanonu vyšli lidé do ulic a stavěli barikády s hořícími pneumatikami na hlavních silních. Lidé tak nevyslyšeli předchozí výzvy Aúna, aby se demonstranti odebrali domů, jinak že Libanon postihne "katastrofa".

Smrt demonstranta, který byl zastřelen na pouličním zátarasu na jižním předměstí hlavního města Bejrútu, je první za téměř měsíc trvající protesty. Střelec byl podle místních médií po činu zatčen. Libanonská armáda uvedla, že v souvislosti s postřelením demonstranta byl zadržen jeden voják. Není přitom jasné, zda jde o tutéž osobu.

Libanon se nyní potýká s nejhorší hospodářskou krizí od občanské války v letech 1975-1990 a patří k nejzadluženějším státům na světě. Země, jejíž ekonomika se opírá zejména o turismus a stavitelství, trpí také v důsledku nedostatku zahraničních investic. Demonstrace vypukly po oznámení zvýšení daní, postupně však přerostly v protest proti celé libanonské politické elitě.

Demonstranti požadují, aby současná politická třída odstoupila a novou vládu vytvořili technokraté, kteří by mohli ihned provést reformy nutné k řešení nejhorší ekonomické a finanční krize v Libanonu za poslední desetiletí.

Nový premiér musí podle komplikovaného libanonského systému dělby moci být sunnita, prezident by měl nyní sestavením vlády pověřit politika s největší podporou mezi poslanci. Aún je maronitský křesťan, jenž má blízko k libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh.

Související

Více souvisejících

libanon Demonstrace Saad Harírí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy