Istanbul/Ramalláh - Muslimové se dle očekávání bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzalému. Do ulic Istanbulu vyšly po tradičních pátečních modlitbách tisíce lidé. Demonstrace se konaly i v Malajsii, Indonésii a Pákistánu.
Při dnešních palestinských protestech svolaných kvůli rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele bylo zraněno na 90 lidí. Oznámil to Červený půlměsíc. Podle jeho informace jednu osobu zranila palba ostrou municí, další se nadýchaly slzného plnu nebo je zasáhly gumové projektily.
Nejvíce raněných je hlášeno z palestinských měst Hebron, Betlém, Kalkílija, Kfar Kaddúm a Džajjús. Izraelci zasahovali proti Palestincům házejícím na ně kamení. U Damašské brány v Jeruzalému bylo několik demonstrantů zatčeno. Z Gazy je hlášen jeden vážně raněný.
Až 5000 lidí se shromáždilo u uprchlického tábora pro Palestince v Libanonu. Egyptská televize vysílala záběry z demonstrace u káhirské mešity Al-Azhar.
V Istanbulu se protest konal ve čtvrti Fatih v evropské části města. Lidé nesli nápisy Jeruzalém je naše čest, Pryč s Amerikou, pryč s Izraelem. Smrt oběma zemím provolávali Íránci na protestu v Teheránu.
Demonstraci, na kterou přišly v pákistánské metropoli Islámábádu stovky lidí, svolaly islamistické skupiny. Pálily se Trumpovy podobizny a podobné akce se konaly i v Karáčí a Láhauru. Ke shromážděným hovořili islamisté, kteří vyzývali muslimské země k přerušení vztahů s USA, což má Trumpa donutit, aby své rozhodnutí odvolal. Pákistánské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že Trump mění "právní a historický" status Jeruzaléma.
K útokům na americké cíle a také na spojence USA vyzvala teroristická organizace Al-Káida. Na své webové stránce nabádá ke svaté válce a Spojené státy označuje za moderního "faraona" utlačujícího muslimy. "Nejjistější a nejrychlejší způsob konfrontace s faraonem naší doby - Amerikou - je vést džihád ve jménu Alláha a útočit na zájmy USA a jejich sionistických a křižáckých spojenců všude na světě," uvádí se v prohlášení skupiny.
Proti Trumpově rozhodnutí protestovaly tisíce Malajsijců a Indonésanů. Politici obou zemí se připojili k těm, kdo s Trumpových rozhodnutím nesouhlasí. Před americkým velvyslanectvím v Kuala Lumpuru lidé pálili americké vlajky a provolávali protiamerická hesla.
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval ke klidu. Trumpovo rozhodnutí už dříve označil za politováníhodné a jednostranné.
Související
Muslimové totálně selhali? Na Gaze a Tálibánu ukázali, že sice umí mluvit, ale ne jednat, míní experti
Pouť do Mekky si vyžádala už stovky mrtvých. Důvodem je extrémní počasí
Muslimové , Pásmo Gazy , Turecko , Al-Káida , Pákistán , Írán , indonésie
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
před 2 hodinami
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
před 2 hodinami
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
před 3 hodinami
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
před 4 hodinami
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
před 5 hodinami
Americe se nelíbí, že ji Netanjahu neposlouchá. Prosazuje zájmy které se neshodují s USA, prohlásil Vance
před 6 hodinami
Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí
před 7 hodinami
Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí
před 8 hodinami
Rok od tragického zřícení letu AI171: Jediný přeživší se dodnes potýká s problémy. Stále neví, proč letadlo spadlo
před 8 hodinami
Spojené státy a dalších 20 zemí včetně Česka varují před útoky Íránu v Evropě
před 9 hodinami
Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla
před 10 hodinami
Mašínová si zachovala pevný charakter, ocenil prezident Pavel
před 10 hodinami
Útoky slibované Trumpem přišly. Írán tvrdí, že opět uzavřel Hormuzský průliv
před 12 hodinami
K dešti se přidají bouřky, vyplývá z předpovědi počasí na dnešek
včera
Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS
včera
Malou propustili z nemocnice. Zítra už by měla opět šéfovat poslancům ANO
včera
Smutné pražské výročí. Jak hlavní město zničil nejničivější požár v jeho dějinách
včera
Policie objasnila vraždu novorozence na Sokolovsku. Matce hrozí až doživotí
včera
Zemřela Zdena Mašínová
včera
Útěk z vězení nevyšel. Zločinec si pobyt na Pankráci zřejmě prodlouží
Zločince nehoní jenom policisté, ale občas i příslušníci Vězeňské služby, kteří mají na starosti již odsouzené pachatele trestné činnosti. V uplynulých dnech zabránili útěku vězně z věznice v Praze na Pankráci.
Zdroj: Jan Hrabě