Damašek - Začala evakuace nemocných lidí z východní Ghúty, což je oblast nedaleko Damašku ovládaná protiasadovskými povstalci. Urgentní lékařskou pomoc potřebují stovky lidí, režim ale schválil převoz jen několika osob.
Podle OSN je nutné evakuovat na 494 pacientů, podle Syrsko-americké zdravotnické společnosti (SAMS) dokonce 641. Podle SAMS byl ale schválen převoz jen 29 lidí. OSN žádala prezidenta Bašára Asada, aby umožnil odjet zejména vážně nemocných dětem. V oblasti obléhané syrskou armádou se v současnosti nachází na 400.000 lidí, uvedla agentura Reuters.
"Seznam zahrnuje 18 dětí a čtyři ženy, tito pacienti trpí srdečními chorobami, rakovinou nebo jim selhávají ledviny, někteří potřebují operaci, která nemůže být v obléhané oblasti provedena," uvedl zástupce Syrsko-americké zdravotnické společnosti (SAMS).
Červený kříž hodnotí situaci jako kritickou. Na svém twitteru dnes organizace zveřejnila snímky sanitek shromážděných k převozu nemocných. SAMS uvedla, že zatím byli do nemocnic v Damašku převezeni čtyři nemocní z pěti, kteří měli odjet v první skupině, další budou následovat v příštích dnech. Nemocní jsou převáženi v rámci dohody o výměně zajatců mezi Asadovou armádou a jednou z povstaleckých skupin.
Asad byl nakloněn povolit evakuaci dětí trpících rakovinou, není však jasné, zda kromě zmíněného počtu dovolí ještě nějaké lidi přemístit do míst, kde se jim dostane potřebné léčby.
Koordinátor humanitárních operací OSN Jan Egeland v listopadu informoval, že ve východní Ghútě zemřelo devět lidí, kteří potřebovali naléhavé ošetření a které nebylo možné evakuovat.
V oblasti Východní Ghúta by měla být dodržována bezpečnostní zóna. Její existenci podpořily Rusko, Írán a Turecko.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Sýrie , humanitární krize , Bašár Asad
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí bude příští týden opět mrazivé. Pak přijde citelná změna
včera
Francie zavádí digitální revoluci: Zakáže sociální sítě pro mladé, mobily ve školách a americké aplikace na úřadech
včera
Prázdné sály i smích. Trumpovi chtěli dobýt Hollywood, na Melanii ale v největších městech skoro nikdo nepřišel
včera
Opravdu se Evropa bez USA neubrání? Experti zhodnotili Rutteho varování
včera
Ficův poradce končí. Podle zveřejněných spisů komunikoval s Epsteinem
včera
Americká vláda spadla do dalšího shutdownu. Od posledního neuplynul ani rok
včera
Příměří se otřásá v základech. Pásmo Gazy zažilo nejtragičtější izraelský nálet za poslední měsíce
včera
Juchelka nešetřil koaličního partnera: Ve sporu s Pavlem si začal Macinka
včera
Německo chce koupit za stovky milionů eur protidronový systém, který na Ukrajině selhal
včera
„Stojíme za prezidentem.“ Demonstrace na podporu Pavla může být masivní, organizátoři přidali další místo
včera
Co naznačuje Trumpovo vyčkávání v Íránu? Možná se vůbec nic nestane
včera
Izraelská armáda poprvé přiznala, kolik v Pásmu Gazy zabila Palestinců
včera
Stovky zmínek o Trumpovi, komunikace s Muskem i Andrewem. USA zveřejnily miliony stránek o Epsteinovi
včera
Nebezpečné počasí nedá pokoj. Meteorologové opět varují před ledovkou
30. ledna 2026 22:01
Důchodci a slevy. Žádné speciální průkazy nevydáváme, upozornila ČSSZ
30. ledna 2026 21:18
Metro po víkendu přestane stavět v jedné ze stanic. Začne rekonstrukce
30. ledna 2026 20:33
Česko vysílá sportovce na olympiádu. V Miláně a Cortině d´Ampezzo jich bude 114
30. ledna 2026 19:54
Nové pravidlo od února. Tuzemská IKEA upozornila zákazníky na změnu
30. ledna 2026 19:10
Chybovali Pavel i Macinka, domnívá se exprezident Zeman
30. ledna 2026 18:26
Zimní počasí se vrátilo. Meteorologové odhalili, kde všude napadl sníh
Česko ve čtvrtek po předchozí oblevě opět zasypal sníh. Na horách tak momentálně leží desítky centimetrů, v nížinách spíše jednotky centimetrů. O víkendu se další vydatnější nadílka neočekává.
Zdroj: Jan Hrabě