Soči (Rusko) – Rusko dnes v Soči uspořádalo kongres o Sýrii. Účastnila se ho ale jen malá část syrské opozice. V závěrečném prohlášení účastníci kongresu vyzvali k respektu k územní celistvosti Sýrie. Dohodli se také na vzniku 150členného výboru, který nebude vytvářet novou syrskou ústavu, ale bude jednat o změnách té stávající.
Informovala o tom agentura Reuters. Jednání se účastnila syrská vládní delegace, Rusko, Írán, Turecko a také zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.
O budoucnosti Sýrie a jejím politickém systému má podle účastníků kongresu rozhodnout syrský lid ve volbách. V prohlášení se podle Reuters také uvádí, že syrská armáda má hrát klíčovou roli při „zachování syrských hranic, boji proti zahraničním hrozbám a terorismu".
Zmínka v něm naopak není o syrském prezidentovi Bašáru Asadovi, jehož odstoupení je hlavní podmínkou části syrské opozice pro mírová jednání.
Takzvaný syrský kongres národního dialogu měl původně začít už v pondělí a měl být dvoudenní, nakonec byl zahájen dnes, a to s několikahodinovým zpožděním. Delegace části syrské opozice, která přicestovala z Turecka, odmítla na poslední chvíli účast mimo jiné proto, že na letišti byly syrské státní vlajky. Kritizovala také pokračující bombardování civilistů v Sýrii.
Kongres dnes zahájil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který přečetl vzkaz od ruského prezidenta Vladimira Putina. Zdůraznil v něm, že klíčovou roli v mírovém procesu v Sýrii by měla hrát OSN a že cílem tohoto kongresu není její roli podkopat. Lavrovovo vystoupení narušily výkřiky některých účastníků, kteří kritizovali Moskvu, že při jejím bomardování umírají civilisté. Jiní delegáti naopak křičeli "Ať žije Rusko".
Po vyjednávání, které zahrnovalo i několik telefonátů mezi ministry zahraničí Turecka a Ruska, dnes nakonec syrští povstalci odletěli zpět do Turecka s tím, že je bude zastupovat turecká strana.
Na kongres nedorazila hlavní opoziční koalice Syrská národní rada (SNC). Bojkotovali ho také syrští Kurdové na protest proti turecké operaci na severu Sýrie. Neúčastnili se ho ani zástupci západních zemí, které podporují jednání o Sýrii vedená OSN. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian dnes ve Francii zopakoval, že jednání o míru v Sýrii by se měla konat pod záštitou OSN, a nikoli Ruska.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Sýrie , Rusko , OSN , Turecko , Írán
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
před 1 hodinou
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
před 2 hodinami
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
před 3 hodinami
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
včera
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
včera
Hasiči budou mít nového šéfa. Vlček skončil po pěti letech v nejvyšší funkci
včera
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
včera
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
včera
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
včera
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
včera
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
včera
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
včera
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
včera
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
včera
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
včera
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
včera
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
včera
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
Nejméně 15 lidí nepřežilo další ruské útoky na Ukrajině. Hned deset obětí je hlášeno z výstavy dronových technologií nedaleko Kyjeva, kde Rusové udeřili balistickými raketami. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková