Washington/Damašek -Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že chce stažení amerických vojsk ze Sýrie. Překvapil tím své zástupce armády, kteří před takovým krokem varují. Stanice CNN uvádí, kdo by ze stažení amerických vojenských sil v Sýrii mohl profitovat.
Trump nařídil zmrazení 200 miliónů dolarů vyčleněných na stabilizaci Sýrie. Trump své rozhodnutí odůvodňuje tím, že IS už prakticky skončil a není potřeba na jeho porážku vynakládat další prostředky. „Ať se o to teď postarají jiní. Vrátíme se do své země, kam patříme a kde chceme být," vyslovil se o situaci v Sýrii. Několik úředníků z ministerstva obrany nicméně sdělili CNN, že Pentagon od Bílého domu neslyšel žádné další detaily od čtvrtečního prohlášení a tudíž soudí, že oficiální americká politika se nezměnila a že se USA nadále budou soustředit na boj proti IS.
V Sýrii nyní působí okolo 2000 amerických vojáků. Hlavní vojenské akce ale zajišťuje USA podporovaná Syrská svobodná armáda (FSA), která z 50% sestává z Arabů a z 50% z Kurdů, její vedení je však kurdské. Právě ji nejvíce zasáhne rozhodnutí USA odejít ze Sýrie. Vojenští experti ji vnímají za klíčovou součást boje s IS a upozorňují, že oslabení FSA povede k posílení IS.
Tak se tomu už mělo stát, když Turci napadli Afrín, kurdský kanton na severozápadě Sýrie. Podle amerického ministerstva zahraničí IS využil uvolněného místa a sníženého tlaku ze strany FSA, která se musela věnovat svým vlastním záležitostem a začal se přeskupovat na tomto území.
Turci vyjádření USA odmítli s tím, že pokud něco „podkopává boj proti terorismu v Sýrii, je to použití jedné teroristické organizace proti druhé," uvedlo tureckého ministerstvo zahraničí. Turecko považuje kurdské síly za teroristy.
CNN upozorňuje na fakt, že americká přítomnost doposud chránila kurdské síly a další USA podporované jednotky před útoky syrského režimu, Turecka a Íránu, kteří se obávali možnosti americké odvety. Pokud USA odejdou, jejich sféra vlivu, která chránila východní Sýrii před krveprolitím a chaosem vládnoucím v západní části, padne, obávají se vojenští experti.
Ruské zapojení do konfliktu proměnilo syrskou vojenskou krajinu. Zúčastěné strany byli nuceni postupovat velmi opatrně, aby se vyhnuli příliš přímé konfrontaci. Američané a Rusové pro tento účel zavedli „dekonfliktní“ komunikační kanály, které nicméně ne vždy zcela fungovaly - několik ruských žoldnéřů bojujících po boku s Asadovskými silami byli zabiti během americkými leteckými nálety.
Vojenští experti jsou zcela přesvědčeni o tom, že pokud USA odejdou ze Sýrie, vzniklé vakuum ihned vyplní Rusko, což významně zvrátí mocenskou rovnováhu v zemi a silně napomůže Asadovským silám, nemluvně o faktu, že Rusko to využije k posílení své toužebně budované pozice hlavního mocenského zprostředkovatele v oblasti.
David Adesnik, ředitel výzkumu v Nadaci pro obranu demokracií, podotýká, že tímto krokem jde Trump proti své tvrdé politice vůči Íránu. Ten též bude významně těžit, pokud USA odejdou ze Sýrie. Opuštěním základny At Tanf v jihovýchodní Sýrii by USA poskytly Íránu volný přístup k zajištění cesty od Damašku do Teheránu, čímž Írán posílí svůj regionální vliv.
Jelikož stáhnutí USA ze Sýrii posílí Íránskou prezenci na území, není divu, že saúdský korunní princ a ministr obrany, Mohammed bin Salman by byl nejradši, kdyby Trump od svého plánu opustil a američtí vojáci v oblasti zůstali. Saúdská Arábie a Írán svádí tvrdou bitvu o vůdčí postavení na Blízkém východě a výsledek syrského konfliktu významně zasáhne do křehké rovnováhy moci mezi těmito dvěma konkurenty.
Asad, Rusko a Írán též získají přístup k ropným polím, které jsou kontrolovány americkými spojenci. Od začátku války režim ztratil 90% svých ropných polích, upozorňuje Adesnik. Možná právě tento faktor přesvědčí Trumpa, aby opustil od rozhodnutí opustit Sýrii, podotýká The Washington Post.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Sýrie , USA (Spojené státy americké) , Syrská krize , Rusko , Írán
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
před 1 hodinou
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
před 2 hodinami
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 3 hodinami
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 4 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 5 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 5 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 6 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 7 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 8 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 8 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 9 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 11 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
Americké ministerstvo obrany hodlá stáhnout asi pět tisíc vojáků z Německa. Oznámilo to poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem. Rozhodnutí přišlo den po Trumpově kritice Merze, upozornila britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková