Damašek - Několik set Syřanů dnes přišlo vyjádřit podporu syrské armádě na Umajjovské náměstí v Damašku. Účastníci manifestace uvedli, že ozbrojené síly syrského prezidenta Bašára Asada o víkendu pohotově zareagovaly na bezprecedentní koordinované nálety Západu. S odkazem na záběry odvysílané syrskou státní televizí o tom informovala agentura AP.
Na záběrech lidé mávají syrskými vlajkami a křičí hesla podporující syrskou vládu a armádu. Několik účastníků shromáždění vypálilo oslavné salvy do vzduchu a petardy. Davem se rozeznívalo "Alláh, Sýrie a jen Bašár".
V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii. Nálety byly odpovědí na údajný chemický útok, který podle těchto tří zemí syrská armáda podnikla 7. dubna na město Dúmá ve východní Ghútě nedaleko Damašku a který si podle záchranářů na místě vyžádal přes 40 lidských životů. Damašek a jeho spojenec Rusko obvinění z použití chemických zbraní odmítají a operaci označily za akt agrese vůči suverénnímu státu.
Podle Pentagonu byla v sobotu zasažena trojice vývojových a skladovacích center: vědecké výzkumné centrum v Damašku, skladiště chemických zbraní západně od Homsu, skladiště vybavení k chemickým útokům a velitelství poblíž Homsu. Syrská vláda a Rusko tvrdí, že raket bylo vypáleno 103 a 71 z nich syrská protiletadlová obrana zneškodnila. Pentagon naopak uvedl, že žádné rakety zneškodněny nebyly. Nálety si podle Pentagonu i ruského ministerstva obrany nevyžádaly žádné oběti ani mezi civilisty, ani mezi příslušníky syrských ozbrojených sil.
Související
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
Překvapivý obrat: Islámský stát žije, Sýrie se chce stát spojencem USA
Sýrie , Bašár Asad , útok Západu na Sýrii (14.4.2018)
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
před 1 hodinou
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. V baru došlo ke smrtícímu výbuchu
před 2 hodinami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
Tragická nehoda se v pondělí stala na skládce na Jindřichohradecku. Popelářský vůz skončil na boku a přimáčkl padesátiletého spolujezdce, který utrpěl vážná zranění, jimž nakonec podlehl. Příčinou a okolnostmi tragédie se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě